Türkiye dışa bağımlılıktan kurtulmaya yönelik tarihi bir dönüm noktasında. Uzun yıllardır enerjide bağımlılık prangasından kurtulmak için yapılan yatırımlar meyvelerini verdi. Türkiye tarihinin en önemli enerji projelerinden Karadeniz gazı, şebekeye giriyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) yürüttüğü Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi çerçevesinde, 2020-2022 döneminde Karadeniz'de keşfedilen toplam 710 milyar metreküplük dev doğal gaz rezervinin şebekeye verilmesi çalışmalarında sona gelindi.

Tarihi anlar için sembolik saat

Borularla 170 kilometrelik deniz açıklığından karaya ulaşan doğal gazın, ulusal hatta bağlanmasına saatler kaldı. Bu tarihi ana bu akşam tüm Türkiye şahitlik edecek. Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi'nde yapılacak törenle gaz kaynağından karaya ulaştırılacak. 20.23'te ilk adımın atılacağı törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Karada 8 bin, denizde 2 binden fazla personelin çalıştığı projede ilk fazda üretilen doğal gaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düğmeye basmasıyla karaya ulaştırılacak.

Büyük müjde

Ayrıca, Cumhurbaşkanı'nın vereceği büyük müjde de belli olacak. Cumhurbaşkanı'nın vereceği müjde merak konusu olurken bu müjdenin doğalgaz kullanımı ve fiyatlandırması ile ilgili olması bekleniyor.

Bu kapsamda müjdenin 25 metreküplük doğalgaz giderinin devlet tarafından karşılanması yönünde olması bekleniyor.

HABER MERKEZİ