Evlerimize sık sık baskın yapan karıncalar, can sıkıcı durumlardan biridir. Uzmanlar, karıncalardan kurtulmak için kimyasal maddeler yerine doğal çözümler kullanılmasını öneriyor.

Karıncalar, insanlardan çok daha güçlü bir koku alma yeteneğine sahiptir, bu da onları yiyecek bulmada oldukça başarılı kılar. Yiyeceklere ulaştıklarında, kırıntıları kolonilerine taşırken feromon adı verilen kimyasallar sayesinde diğer karıncaların takip edebileceği bir iz bırakırlar. Bu nedenle, evlerde sıklıkla karşılaşılan karıncalardan kurtulmak için yetkililer, doğal yöntemler olarak nane, tarçın, karanfil veya beyaz sirke kullanarak karıncaların girdiği noktalara bu malzemelerin serpilmesini tavsiye ediyor.

ŞEKER KÜP ÖNERİSİ

Evinde sık sık karıncaya rastladığını belirten Ayşe K., "Market ve eczanelerde satılan ilaçların kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Bu ürünler kimyasal olduğu için sadece karıncalara değil bütün canlılara zarar vermekte. Bunun en kolay çözümü bir şeker küpü dışarıya bırakmak oluyor. Evim bahçeli olduğu için sık sık cam kenarından mutfağıma giriyorlar. Karıncıların geldiği noktayı tespit edip yakınlarına bir şeker küp koyuyorum. Yaklaşık 2 saat içinde karıncalar ortadan kayboluyor" dedi.

Muhabir: ŞEVVAL GEÇİN