Güney Kore'de, köpek eti tüketimini resmen yasaklamaya hazırlanan bir karara karşı çıkan yaklaşık 200 köpek yetiştiricisi, başkent Seul'deki başkanlık ofisinin önünde eylem düzenledi. Yüzlerce yıllık tartışmalı geleneğin devam etmesini isteyen çiftçiler ile polis arasında çatışmalar yaşandı.

Çiftçiler, kafeste tutulan köpeklerin bulunduğu kamyonlarla başkanlık ofisinin önündeki yolu kapatmaya çalıştı. Polis, battaniyelerle kapalı kafesleri inceleyen üç kişiyi gözaltına aldı. Eylemi düzenleyen grubun temsilcisi Ju Yeong-bong, siyasetçilerin bir sektörü kapatmaya veya insanların ne yiyeceğine karışmaya hakkının olmadığını savunarak, bazı ülkelerde hâlâ köpek etinin tüketildiğini belirtti ve yasağın getirilmemesi gerektiğini savundu.

Ayrıca, Kore Köpek Eti Çiftçileri Derneği, Seul'deki hükümet simgelerinin ve milletvekilleri evlerinin yakınına 2 milyon köpeği serbest bırakma planlarını açıkladı. Derneğin başkanı Joo Young-bong, geçen hafta bir radyo programında, "Çiftçilerin muhalefetinin ne kadar büyük olduğunu sorarsanız, yetiştirdiğimiz 2 milyon köpeği serbest bırakmaktan bahsediyoruz" dedi.

Editör: Haber Merkezi