Grip; temel olarak burun, boğaz, bronşları ve daha ender olarak akciğerleri etkileyen influenza virüsüne bağlı solunum yolu enfeksiyonudur. Öksürük, hapşırma, yakın temas, öpüşme, tokalaşma ile çok çabuk bulaşabilen influenza virüsü ellerin gün içinde sık sık yıkanmaması sonucu yayılmaktadır.

Gribin bulaşması kapalı ortamlarda çok daha kolaydır. Hasta öksürdüğünde ve hapşırdığında milyonlarca virüs havaya yayılır. Sağlıklı insanlar solunum yoluyla virüsü alır. İnfluenza virüsüne karşı bağışıklığı olmayan kişiler 1-4 gün içinde gribe yakalanır.

İşte griple başa çıkmanın ve grip tedavisinin bazı evde uygulanabilir yöntemleri:

 1. Et suyu ve Tavuk Suyu: Gripken et suyu ve tavuk suyu tüketmek, bağışıklığı güçlendirmeye ve semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, içerdikleri protein, demir, çinko ve vitaminler ile bağışıklığı destekleyebilirler.

 2. Bol Sıvı Tüketimi: Gribe bağlı dehidrasyonu önlemek için su ağırlıklı olmak üzere bol sıvı tüketimi önemlidir. Su ve diğer sıvılar, vücuttaki su dengesini koruyarak semptomları hafifletebilir.

 3. Bitki Çayları: Ekinezya, kekik, ıhlamur ve nane-limon gibi bitki çayları, doğal antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu çaylar, grip virüsüne ve semptomlarına karşı yardımcı olabilir.

 4. C Vitamini İçeren Besinler: Grip sırasında bağışıklık sistemi zayıfladığı için C vitamini içeren besinleri tüketmek önemlidir. Portakal, limon, domates, greyfurt, kivi, çilek, patates, brokoli, ıspanak ve kavun gibi C vitamini içeren gıdalar tercih edilebilir.

 5. Sıcak Duş veya Buhar Banyosu: Terlemek, grip ateşini düşürmeye yardımcı olabilir. Ilık bir duş almak, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve rahatlamaya katkıda bulunabilir. Banyoda nane ve okaliptus gibi uçucu yağlar eklemek, burun ve boğaz rahatlatıcı etki yapabilir.

 6. Dinlenme: Vücut yorgun olduğunda, dinlenmek griple başa çıkmayı kolaylaştırabilir. Adequate rest and sleep are crucial for recovering from the impact of the illness on the body.

 7. Ilık Tuzlu Su Gargarası: Boğaz ağrısı ve öksürük semptomlarını iyileştirmek için ılık tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz.

 8. Boğaz Pastili: Pastiller, tükürük üretimini artırarak boğazdaki tahrişi azaltabilir.

 9. Ballı ve Limonlu Zencefil veya Zerdeçal Çayı: Antiinflamatuar özellikleri nedeniyle zencefil çayı tüketmek, iltihaplanmayı azaltabilir ve mukusu parçalamaya yardımcı olabilir.

 10. Sarımsak: Antiviral özelliklere sahip olan sarımsağı yemek, griple mücadeleye yardımcı olabilir.

 11. Gripte Burun Tıkanıklığına Karşı Çözümler: Ilık suya tuz karıştırarak buruna çekmek, burun spreyleri kullanmak ve bol su içmek, burun tıkanıklığına karşı etkili olabilir.

Grip ile başa çıkmanın bu yöntemleri, semptomları hafifletmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Ancak, şiddetli grip durumlarında veya semptomlar uzun süre devam ederse, bir sağlık profesyoneli ile görüşmek önemlidir.

Editör: Şevval Geçin