Kirada yüzde 25 artış sınırı süresi uzayacak mı? Fiyatların 1 yıl öncesine göre yüzde 25'den fazla zam yapılmasını belirleyen düzenleme 1 Temmuz'da sona erecekti. Adalet Bakanı Bozdağ, kirada yüzde 25 artış sınırı süresinin uzatılacağını duyurdu. Öte yandan kira sorununa ilişkin 3 alternatifin hazırlığı yapılıyor.

3 ALTERNATİF 

NTV canlı yayınında konuşan Bakan Bozdağ, sürenin uzatılacağını belirtirken "Bir yaptırım getirme söz konusu" dedi.Hapis cezasının da gündemde olduğunu açıklayan Bozdağ, "Fahiş kira artışını önlemek için 3 alternatif hazırladık" açıklamasını yaptı.

Konut kira artışlarının bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25'ini geçmemesine ilişkin düzenleme 2022 Haziran ayında TBMM Genel Kurulunda kabul edilmişti.Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum düzenlemenin biteceği öngörülen 1 Temmuz tarihinden sonra da uzatılacağını söylemişti.Kira artış oranı TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre belirleniyor. Mart ayı enflasyon rakamları sonrasında Nisan ayı için kira artış oranının yüzde 70'in üzerine yükseldiği görüldü. Konutlarda yüzde 25 sınırı olduğu için bu oran geçerli değil ancak iş yeri kiralarını belirlemede hala 12 aylık TÜFE ortalaması baz alınıyor. /Haber MERKEZİ