DOMATES SUYUNUN FAYDALARI NELER?

Domates suyunun, tifo hastalığına sebebiyet veren Salmonella typhi bakterisi dahil birçok bakteriyi öldürebileceği ortaya çıktı.

 

İşte domates suyunun inanılmaz faydaları...

Antioksidan içeriği: Domates suyu, likopen gibi güçlü antioksidanlar bakımından zengindir. Likopen, serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltabilir ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kalp sağlığını destekleme: Domates suyu, potasyum ve C vitamini gibi besin maddeleri bakımından zengindir. Potasyum, kan basıncını düzenleyerek kalp sağlığını desteklerken, C vitamini de damar sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Kolesterolü düşürme: Domates suyu içinde bulunan likopen, kolesterol seviyelerini düşürebilir. Bu da kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Göz sağlığını koruma: Domates suyu içindeki beta-karoten ve C vitamini, göz sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Özellikle yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının riskini azaltabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirme: Domates suyu içinde bulunan C vitamini ve diğer antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve enfeksiyonlara karşı koruyabilir.

Sindirim sağlığını destekleme: Domates suyu, lif bakımından düşük olsa da, sindirim sistemi sağlığını destekleyen potasyum ve antioksidanlar bakımından zengindir. Sindirim sorunlarını hafifletmeye ve sindirim sistemini dengelemeye yardımcı olabilir.

Haber Merkezi 

 

Editör: Haber Merkezi