Berat Gecesi Ne Demek?

"Berat" kelimesi Arapça kökenli olup "kurtuluş, bağışlanma, temizlik" gibi anlamlara gelir. Bu gece, İslam inancına göre Allah'ın kullarının geçmiş yıllarda yaptıkları günahları affettiği, kişilerin takdirlerinin yazıldığı ve cehennemden kurtulanların isimlerinin kaydedildiği bir gece olarak bilinir. Müslüman dünyasında Berat Gecesi için “şabanın ortasındaki gece”, “mübarek gece”, “rahmet gecesi” de denilmektedir.

Berat Kandili Ne Zaman?

 Berat gecesi 2024 yılında 24 Şubat Cumartesi gecesi idrak edilecek.

Berat Gecesi Duası

Berat Kandili müslümanlar için bir bağışlanma ve duaların kabul olduğu gecedir. Bu sebeple yapılan ibadetler diğer günlerden farklı olarak daha yoğun ve beki de daha içtendir. Peygamber Efendimiz (SAV) Berat gecesinde şu duyı okurdu: Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve la şakiyyâ”

Yine Peygamber Efendimiz berat kandili duasını şöyle yapardı:

“Allah'ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim."

Berat Gecesi’nde edilebilecek bazı değerli dualar da vardır. Bunlar;

"Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle vechuke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike."

Anlamı:

"Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, senden sana sığınırım, Zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin."

Bu kıymetli gecede kılınması önerilen 100 rekatlık “hayır namazı” vardır. Bu namazı kılan kimsenin o gece vefat ederse şehitlik mertebesine nail olacağı rivayet edilir. Hayır namazı için şöyle niyet edilir:

"Ya rabbi , niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne , feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden , dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle"

haber merkezi 

 

Editör: Haber Merkezi