Cumartesi ve pazar günü gerçekleşecek olan sınavda başarılı olmanın anahtarının, bilgi birikimi kadar, stres yönetiminde yattığını belirten Cingöz, öğrencilerin sınav sürecinde sakin ve kontrollü olmalarının önemine dikkat çekti.

Cingöz, sınav öncesinde öğrencilerin fiziksel ve zihinsel sağlıklarına dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. Sağlıklı beslenmenin ve yeterli uyku almanın, sınav performansını doğrudan etkilediğini ifade eden Cingöz, “Son günlerde yapılacak aşırı çalışma ve uykusuzluk, öğrenilen bilgilerin kalıcılığını azaltabilir. Bu nedenle, son günleri daha çok rahatlama ve moral depolama süreci olarak değerlendirin” dedi.

Sınav anında yapılması gerekenlere de değinen Cingöz, öğrencilerin zamanı iyi yönetmelerinin önemini vurguladı. Soruları dikkatlice okuyup, anlayarak cevaplandırmanın, aceleyle yapılacak hataları önleyeceğini belirten Cingöz, “Zaman yönetimi konusunda pratik yapmış olan öğrenciler, sınavda daha az stres yaşayacaktır. Öncelikle kolay soruları yanıtlamak, zor sorulara geçmeden önce moral depolamaya yardımcı olabilir” şeklinde konuştu.

Muhabir: Serkan Arutan