İSRAİL-FİLİSTİN SAVAŞI 
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Erdem Ercan’ın başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda yoklama alındıktan sonra Yönetim Kurulunun aylık faaliyetleri hakkında Başkan Altuğ, açıklamalarda bulundu.  Sözlerine başlamadan önce son dönemlerde şiddetini giderek artıran İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayan Altuğ, “İsrail’in Gazze’ye ve özellikle sivillere karşı uyguladığı bu şiddet bir savaş değil katliamdır.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir. Öyleyse esas olan barıştır” bu doğrultuda saldırılarda hayatlarını kaybeden Fiilistinlilere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. sivilleri doğrudan hedef alan, hastaneleri, okulları vuran israil’i lanetle kınıyor, böyle vahşi bir zihniyetindünya kamuoyu nezdinde hesap verimesini bekliyoruz.” dedi. 

CUMHURİYET 100 YAŞINDA
Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne değinen Altuğ, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız çok güzel/özel bir haftadayız. Heyecanlıyız, daha da fazlası, çok gururluyuz. Türkiye Cumhuriyeti olarak köklü tarihimizin temellerinde yükselen, gelişim, dönüşüm ve değişim kabiliyetine sahip, güçlü bir mazinin birikimi ile yeni bir asra merhaba diyoruz. Ülkemizin 100. yaşı kutlu olsun. Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşasın. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına gururla adım attığımız bugünlerde; Değerlerimizle, ülkemize kazandırdıklarımızla, kaybettiklerimizin yerine yenilerini koyarak, manada yorgunluğa müsaade etmeden, yüzümüzü geleceğe dönerek milli fıtratımızda olan üretimin ve ticaretin merkezinde büyüyen yüzyıllık bir ülkeyiz. Ne mutlu bize! Ne Mutlu Türküm Diyene!” diye konuştu.

DEPREM VURGUSU
100. yıl heyecanını yaşarken, en önemli bgündemin deprem olmaya devam etmesi gerektiğini söyleyen Altuğ,  “Bizim artık plan aşamasından icraat aşamasına geçmemiz gerek. Rehavetle vakit kaybedecek dönemi çoktan geçtik. Yaşanmasını asla istemeyeceğimiz şiddetli bir depremde hasar almayacak, üretim ve yaşamı problemsiz ilerletecek şekilde depreme hazır olmalıyız. Gereken her türlü önlemi almış olmanın gönül huzuru da çok önemli. Unutmayalım ki; Deprem sonrası yönetimsel kaynaklı zaafiyetler ve kayıpların vicdan azabı da büyük can yakar. Depremi sadece konuşarak değil icaata geçerek gündemden düşürmemeliyiz. Ben bunu önümüzdeki dönem aday olacak il ve ilçe belediye başkanları için de söylemek isterim: her adayın deprem ve önelmeleri ile ilgili uygulanabilir güçlü projeleri olmalı.” ifadelerini kullandı. 

EKONOMİDE OLUMLU ADIMLAR
Ekonomide olumlu adımların atılmaya başlandığı, hedef odaklı öngörülebilirliğin biraz daha arttığı, güven ortamının yeniden oluşturulmaya başlandığı bir dönemde olduklarını söyleyen Altuğ, “Atılan olumlu adımlarla beraber iş dünyasının yatırım ortamının iyileştirilmesi, enflasyon-kur makasının daraltılması, enflasyon-faiz dengesinin sağlanması ve finansmana erişimin kolaylaştırılması beklentileri halen devam ediyor. Piyasaların hareketlenmesi, yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın artması için sürekli dile getirdiğimiz üzere, uzun vadeli finans kaynaklarına erişmemiz gerekiyor. Girişimcinin, yatırımcının, yani özel sektörün önü açılacak ki yatırım yapsın, üretsin, ticaretine devam etsin, istihdam yaratsın.” ifadelerini kullandı. Serkan OK