Oklahoma eyaletinde yaklaşık 50 yıl hapis cezasına çarptırılan ve temmuz ayında savcılar tarafından serbest bırakılan Glynn Simmons'ın suçsuzluğuna dair verilen karar, Oklahoma Bölge Mahkemesi Yargıcı Amy Palumbo tarafından onaylandı. Yargıç Palumbo, cinayet suçlamasıyla 48 yıl 1 ay 18 gün hapis yatan 71 yaşındaki Simmons'ın suçsuz olduğuna karar verdi.

ŞTŞRAZ ETTİ

Mahkeme kararının ardından düzenlenen basın toplantısında Simmons, "Bu bir dayanıklılık ve azim dersidir" ifadelerini kullandı. Avukatlarının mahkemeye yaptığı itirazın değerlendirilmesi sonucunda verilen kararda, Simmons'ın işlenen suçu işlemediğine dair açık ve ikna edici kanıtlar bulunduğu vurgulandı.

İDAMA ÇARPTIRILMIŞTI

Simmons, 1974'te Louisiana'da Don Roberts adlı bir kişi ile yaşanan bir cinayetle ilgili suçlanmış ve 1975'te idam cezasına çarptırılmıştı. Daha sonra cezası müebbet hapse çevrilen Simmons, 2008'de Roberts'ın kefaletle serbest bırakılmasının ardından temmuz ayında savcılar tarafından suçsuzluğunun anlaşılması üzerine özgürlüğüne kavuştu. Bu durum, ABD tarihinde "suçsuz yere" en uzun süre hapis yatan mahkum olarak kayıtlara geçti. /Haber MERKEZİ

Editör: Şevval Geçin