Yaklaşık 60 gün önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından atanan Zekeriya Selamet, Sakarya il müdürlüğündeki faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Selamet , şunları paylaştı: "1 il müdürlüğü hizmet binamız, 5 Sosyal Hizmet Merkezimiz, 3 Engelli Kuruluşumuz, 3 Özel Engelli Bakım Merkezimiz, 1 Huzurevimiz, 2 Çocuk Evleri Sitemiz, 1 Koordinasyon Merkezimiz, 2 Kadın Konukevimiz ve 1 Şiddet Önleme ve İzleme Merkezimiz ile 594 personelle Sakarya iline hizmet vermekteyiz. 959 Aile Evlat Edinme ve 4509 kişi Koruyucu Aile Hizmetinden yararlanmak için başvuruda bulunmuştur."

Selamet, devamında şu bilgileri paylaştı: "210 çocuğumuzun aile yanına dönmesi sağlanmış, 61 çocuğumuza bakım tedbiri ve 919 çocuğumuza danışmanlık, sağlık ve eğitim tedbiri alınmıştır. 165 çocuğumuz kuruluşlarımızda bakım hizmetlerinden faydalanmaktadır. 608 Aileye Sosyal Ekonomik Destek hizmeti sağlanmıştır. 4359 kişi Engelli Kimlik Kartı başvurusundan faydalandırılmıştır."

Ayrıca, Selamet'in ifadelerine göre, son bir sene içinde 1106 engelli vatandaş Evde Bakım Ücreti için başvuru yapmış ve toplamda 5275 engelli vatandaş Evde Bakım Ücretinden faydalanmıştır. Şehit Yakını, Gazi ve Gazi yakınlarına yapılan atamalarla istihdam sağlanmış, ücretsiz seyahat kartı temin edilmiş ve bu aileler düzenli olarak ziyaret edilmiştir. Ayrıca, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun gereğince koruyucu ve önleyici tedbir kararları çıkartılmakta ve tedbir kararı alınan vatandaşlar için elektronik kelepçe takibi yapılmaktadır.

Muhabir: Şevval GEÇİN