Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten "Tüm Türkiye'nin kar örtüsüne kavuşacağı" günü "Bu daha başlangıç" diyerek açıkladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü cumartesi günü tüm yurtta yağış görüleceği beklentisini paylaşarak yoğun kar yağacak illeri tek tek sıraladı; ayrıca 15 il için sarı, 6 il için turuncu kodlu uyarıda bulundu.

YOĞUN KAR GELİYOR
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı 5 günlük hava durumu raporuna göre cumartesi günü tüm yurtta yağış görülecek. İç ve doğu kesimlerde kar, kalan yerlerde yağmur öngörülüyor. Yağışlar, Antalya çevreleri ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyinde sağanak, Doğu Anadolu'nun iç kesimleri ile güneyinde yoğun kar şeklinde olacak. Cumartesi günü İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara, Çankırı, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray'da karla karışık yağmur, Sivas ve çevresinde karla karışık yağmur, Doğu Anadolu'da Bingöl, Muş, Tunceli, Elazığ, Hakkari, Kars, Iğdır, Ardahan, Erzincan, Erzurum'da yoğun kar bekleniyor. Karadeniz Bölgesi'nde ise Bolu, Karabük, Kastamonu'nda karla karışık yağmur, Gümüşhane ve Bayburt'ta kar yağışı görülecek.

Pazar günü, Batı Akdeniz'in kuzeyi, İç Anadolu'nun iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında parçalı çok bulutlu, kalan kesimlerde yağışlı hava etkili olacak. Yağışlar Ege ve Karadeniz'in kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerde ise kar şeklinde olacak.

"BU DAHA BAŞLANGIÇ" DİYEREK PAYLAŞTI
Meteroloji Uzmanı Kerem Ökten de sosyal medya hesabından kar yağışıyla ilgili heyecan yaratan paylaşımlar yaptı. Tüm Türkiye'nin kar örtüsüne kavuşacağını belirten Ökten, paylaştığı haritaya "10 günlük toplam kar örtüsü çok güzel ve bu daha başlangıç. Atkı, bere ve eldivenleri hazırlayın. Kızakları yağlayın..." notunu düştü.

" İSTANBUL İLK KAR YAĞIŞINA MERHABA DİYECEK"
Ökten, devamında yaptığı paylaşımlarda şunları kaydetti: İstanbul Pazartesi sabahı yağışı yakalarsa, ki hafif bir yağış yakalayacak gibi görünüyor, şehir içinde ilk kar yağışına merhaba diyecek. Seyirlik bir kar. Beklenti düşük olmalı.
"ANKARA İÇİN ÇOK GÜZEL OLACAK"
Yarın (Cuma) gecesi Ankara için çok güzel olacak. Ankaralı karseverler saleplerini hazırlasın.
"BU İLK ATAK, ARDINDAN BİR TANE DAHA GELİYOR"
Paylaştığı ikinci haritaya "Biraz önce çıkan son güncelleme" notunu düşen Ökten, şu ifadeleri kullandı: 10 günlük toplamda beklenen Kar örtüsü miktarı artıyor. Değerler cm cinsinden. Ve bu ilk atak. Ardından bir atak daha geliyor... Sabah beklenen sağanak yağışı unutmayın. Şu anda Ege üzerinde ve gece İzmir'e ulaşacak. Sabah İstanbul'da. Trakya, İç Ege ve Batı Akdeniz de gün için etkili yağış alacak. Davraz yine yoğun karlı.