Bu yıl sınav 245 merkezde yapılacak ve güvenliği sağlamak için toplam 63 bin 463 emniyet personeli görev alacak. Düzenlemeye göre, okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adaylara 30 dakika ek süre verilecek.

İlk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün saat 10.15'te başlayacak ve adaylar 120 soru için 165 dakika süre alacak.

YDT YARIN YAPILACAK!

İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) yarın saat 10.15'te başlayacak, 160 soru için 180 dakika süre verilecek. Aynı gün saat 15.45'te başlayacak Yabancı Dil Testi'nde (YDT) ise adaylara 80 soru için 120 dakika süre tanınacak.

Adayların sınava girerken sınav giriş belgeleri ve fotoğraflı kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Sınav sonuçları 17 Temmuz'da ÖSYM'nin internet sitesinde ilan edilecek.

TYT PUAN HESAPLAMA
Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

 Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

 Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından cevabının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen cevap anahtarı esas alınmak suretiyle puanlama yapılacaktır.

fotoğraf: sosyal medya
 

Kaynak: HABER MERKEZİ