Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'nin (SESOB) her yıl düzenlemiş olduğu Ahilik Haftası programı dün Çark Caddesi'nden Demokrasi Meydanı'na yapılan yürüyüşle başladı. Mehteran Takımı eşliğinde yapılan yürüyüşe; SESOB Başkanı Hasan Alişan, Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca, SESOB'a bağlı oda başkanları, STK temsilcileri katıldı. Başkan Alişan ve yürüyüşe katılanlar, esnafı selamlayarak karanfil dağıttı. Meydanda devam eden programda Atatürk büstüne SESOB adına Başkan Alişan, çelenk bıraktı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından SESOB binasında devam etti. Devam eden programa; Vali Yaşar Karadeniz, Vali Yardımcısı Selda Dural, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ziya Cevherli, İYİ Parti İl Başkanı Serdip Dokumacı, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ömer Arslan, odaya bağlı başkanlar, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve esnaflar katıldı.

AHİLİĞİN ÖNEMİ 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını Hasan Alişan yaptı. Alişan, “Ahilik, sanatın ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere dayanan bir geleneğimizdir. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir. O bununla birlikte olgun, ahlaklı, merhametli, iyiliksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir. Yaklaşık 850 yıl önce Ahi Evran tarafından kurulan Ahilik Teşkilatı, zamanının ekonomik, sosyal, kültürel ve mesleki eğitim faaliyetlerinde düzenleyici rol üstlenmiştir. Bu düşünce ile vizyon oluşturan birliğimiz, Ahilik Kültürünü günümüz koşullarında canlandırmak ve sürdürmek için bir çok alanda oluşum ve projeleri hayata geçirmiştir.” dedi. 

YÜZYILLARDIR DEVAM EDİYOR 
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ziya Cevherli, “Büyükşehir Belediye Başkanımız bugün İstanbul’da düzenlenen bir toplantıya katıldı. Kendisi buradaki programa katılamadığı için bizleri görevlendirdi. Başkanımız en kısa zamanda SESOB teşkilatını ziyaret edecek. Ahilik teşkilatını sayın başkan anlattı. Yaklaşık 600 yıldır Osmanlı’da devam etmiş bir haftadır Ahilik. Bu son yüzyıla kadar gelmiştir. Zaman zaman çırak yetiştirmenin sıkıntılarını görüyoruz. Sadece iş öğretme değil kişilik sahibi bireyler için kurulan bir kurumdur. Bütün arzumuz hayata güzel nesiller yetiştirmektir. Bu düşüncelerle Ahilik haftasını kutluyor, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı. 

AHİLİK KÜLTÜRÜ 
Vali Yaşar Karadeniz ise, “Bize tarihimiz anlatılırken hep savaş anlatılır diğer konular geri planda kalır ama kılıç ile kazanılan savaşlar sönüp gider. Eğer bir imparatorluk 3 kıtaya hükmediyorsa bu sadece kılıç ile değil yaşam tarzı ile bilimde teknikte olması sayesindedir. Bugün konumuz ahilik. SESOB başkanımız gerekli bilgiler verdi. Bugünkü güven köprüsünün çok iyi kurulduğunu görüyoruz, esnafımızı bugünkünden daha ileriye götürmek için başvuracağımız kaynak ahilik kültürüdür. Orada ki kuralları bugüne uygularsak diğer alanlarda olduğu gibi ticaretimizde daha ileriye gideceğimizden kimsenin şüphesi olmasın." dedi. Konuşmaların ardından plaket törenine geçildi. Çırak ve kalfalara, katılımcılar tarafından diplomalar verildi. Yılın çırağı ise Emirhan okur seçilirken, plaketi Başkan Alişan tarafından verildi. Yılın kalfası Sude Ediz seçilirken, plaketi SBB Vekili Ziya Cevherli verdi. Yılın ahisi ise İsmail Yamak seçildi. Vali Karadeniz, yılın ahisi Yamak’a plaketini verdi. Serkan OK