Yıldız, imzalanan protokol ile adli yardım büromuzdan daha fazla vatandaşlarımıza ücretsiz avukat ataması yapacağız" dedi. Alemdar ise, "Hukuksal desteğe ihtiyacı olan tüm vatandaşlarımıza faydalı olmaya çalışacağız" diye konuştu.

Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Yunus İnci, Av. Ali Samet Özkurt, Av. Kadir Arslan ve CMK- Adli Yardım Koordinatörü Av. Alim Mert ile birlikte, adli yardım protokolünü imzalamak için Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ı ziyaret etti.

Sakarya Barosu ile Büyükşehir Belediyesi arasında ‘Baro ve Belediye İş Birliği ile Adli Yardım Projesi’ adı altında protokol imzalandı. Türkiye’de de bir ilk olan birinci protokol, 19.02.2019 tarihinde Serdivan Belediyesi ile imzalanmıştı.

Protokol ile Sakarya’da yaşayan, maddi açıdan güçsüz ve adalete erişimde zorluk yaşayan vatandaşlara Baro tarafından sunulan adli yardım hizmetinin maddi kaynağı artırıldı. Bu kaynak artırımıyla daha çok vatandaşa ücretsiz avukat ataması yapılabilecek.

Başkan Alemdar, Büyükşehir’in hukuksal anlamda destek ihtiyacı olan tüm vatandaşların destekçisi olacağını ifade ederek, protokol kapsamında durumunu beyan edenlere ücretsiz avukat atamasının önümüzdeki süreçte başlayacağını söyledi.

“Adalet herkesin adil olması gereken bir alandır”

Alemdar, “Adalet herkesin eşit ve adil olması gereken bir alandır. Bu adil olmaktan, her vatandaşımızın hukuksal haklardan en doğru bir şekilde faydalanabilmesinden geçmektedir. Dolayısıyla şehrimizde yaşayan ve hukuksal anlamda desteğe ihtiyacı olan tüm bireylerimize elimizden geldiğince faydalı olmaya çalışacağız. Sayın baro başkanıma ve yönetimine emekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

İhtiyacı olan daha fazla vatandaşa hukuki yardım

Başkan Yıldız, “Baro ve Belediye İş Birliği ile Adli Yardım Projemizin amacı, avukatlık hizmetinden yararlanmak isteyen ama ekonomik gücü olmadığı için yararlanamayan dezavantajlı vatandaşlarımıza, başvurularını ya da davalarını açabilmeleri için ücretsiz hukuki yardım sunan adli yardım büromuzun çalışmalarını daha etkin ve yaygın hale getirmektir. Bu sayede adli yardım büromuzdan daha fazla vatandaşlarımıza ücretsiz avukat ataması yapılacak. Yani daha fazla vatandaşımıza ücretsiz hukuki yardım sağlayabileceğiz. Bu çok kıymetli ve Baro olarak her zaman vatandaşlarımızın yanında olacağız" ifadelerini kullandı.

Türkiye’de ilk olan proje öncü de oldu

Baro Başkanı Yıldız, “Bu protokol, Baromuz ile Serdivan Belediyesi arasında daha önce 19.02.2019 tarihinde imzalanmıştı ve Türkiye’de ilkti ve öncü de olmuştu. Şimdi Başkanımız sayın Yusuf Alemdar’ın duyarlılığı sayesinde Büyükşehir Belediyemiz ile imzaladık. Başkanımızla uzun süre önce başlayan iş birliğimiz devam ediyor. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Alemdar’a, her zamanki gibi yine duyarlılık göstererek durumu olmayan vatandaşlarımızın adalete erişiminin önündeki engellerin ortadan kaldırılmasına bir kez daha destek olduğu için teşekkür ediyoruz. Sayın Başkanımız bizlere her zaman destek oldu. İş birliğimiz artarak devam edecek” dedi.

Kaynak: basın bülteni