Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, açık kaynak araştırmalarında internette ve sosyal medyada kullanılan nefret söylemleriyle ’halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ’halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ niteliğinde paylaşımlar yapıldığı tespit edildiği belirtildi.

Adı geçen sosyal medya paylaşımlarına ilişkin şüpheliler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen ’halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’, ’halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçlarından soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Suçların işleniş şekli ve olayın özellikleri itibarıyla toplu suç çerçevesinde olduğu belirtilen eylemler sebebiyle Ankara, Hatay, Antalya, Sakarya, İzmir, Siirt, Samsun, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Tokat, Edirne, Bursa ve İstanbul’da 27 kişi hakkında başsavcılıkça gözaltı kararı verildiği bildirildi.

SAKARYA'DAN 1 KİŞİ
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığını tarafından yürütülen operasyonlar ilimize de sıçradı. Edinilen bilgilere göre Sakarya'dan da M.E. isimli 1 kişi Sakarya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Buradaki işlemleri tamamlanan şahıs Ankara'ya sevk edildi.

İHA