Veteriner Hekim Mustafa Yıldız üreticiler için kurbanlık uyarısında bulundu. Yıldız üreticilere kurbanlıklar için son hazırlıklar yapılsın dedi. Yıldız konuşmasına şu şekilde devam etti, "Bazıları belki şaşıracak, daha Ramazan Bayramı'nı kutlamadan Kurban Bayramı'ndan bahsediyorsun, diye düşünebilir. Ancak Kurban Bayramı bu yıl 16-19 Haziran tarihlerinde kutlanacak. Zaman dilimi açısından bakıldığında, aslında çok da uzak bir zaman dilimi değil. Bugün, hem üreticilere hem de ibadetini yerine getirmeye çalışan tüketicilere tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

Üreticilere yönelik tavsiyelerde bulunacağım. Ürettiği kurbanlık amaçlı hayvanın yaşına, iç ve dış paraziter sağlığı için gerekli olan son ilaçlamaları yapmaları gerekmektedir. Kimse, kurban olarak kesmiş olduğu hayvanda gerek iç, gerekse dış parazitlerle karşılaşmak istemez. Ayrıca, bu tip ilaçların ette ve sütte kalıntı süresi mevcut. İlaçların kalıntı süresinden dolayı son güne bırakılmamalıdır. Kurbanlık hayvanların başka sağlık sorunları varsa, üretici vakit geçirmeden veteriner hekimlerden gerekli yardımı almalıdır. Hayvanın yaş tayini son derece önemlidir; vatandaşlar üreticiye güveniyor. Eğer üretici "Ben yaş tayininden anlamam" derse, işin kolayı var. Mesleğini serbest olarak icra eden bir veteriner hekimden yardım alabilir.

Gerek üretici gerekse tüketici, et yönünden dolgun hayvanları tercih ederler. Bu aşamada, üretici hayvanların yeterli günlük canlı ağırlık artışını sağlayamıyorsa, bir veteriner hekimden sebepleri hakkında destek almalıdır. Üretici için şu an için geçirdiğimiz zaman dilimi son derece önemlidir. Tüketici ise nerede kurban keseceğini şimdiden planlamalıdır. Öncelikle, kimse kurbansız kalmaz; yeterince hayvan stoku mevcuttur. Kesim yerinin hizmet kalitesine göre fiyatlar belirlenir. Kesim yerlerinin hijyen tedbirleri ve alt yapı sorunları varsa, şimdiden giderilmelidir. Saygılarımla..." dedi.

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

Kaynak: Basın BÜLTENİ