Sakarya Valiliği, Kahramanmaraş’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 şiddetindeki 2 yıkıcı deprem sonrasında bölgeden Sakarya'ya getirilen depremzedelerle ilgili çalışmalara ilişkin açıklama yaptı.

Sakarya Valiliği'nin açıklamasına göre, bugün itibariyle deprem bölgesinden Sakarya'ya gelip kayıt yaptıranların sayısının 10 bin 42 kişiye ulaştı. 

Sakarya'ya gelen 10 bin 42 vatandaşımızdan KYK Yurtları, misafirhane vb. yerlerde bin 152 kişinin şehirde misafir edildiği belirtildi. Yine kendi imkanları ile akraba veya tanıdıklarının yanına gelen kişi sayısının da 8 bin 890 olduğu kaydedildi.

Sakarya Valiliği, "Valiliğimizce belirlenen kayıt ve kabul merkezlerine varsa halen başvurmayan, kendi imkanları ile İlimize gelerek yakınları vasıtasıyla konaklayan depremzede vatandaşlarımızın, kimlik ve iletişim bilgilerini kayıt ve kabul merkezlerine bildirmesi büyük önem arz etmektedir." açıklaması yaptı.

Sakarya Valiliği'nin açıklaması şu şekilde:

"06.02.2023 tarihinde meydana gelen ve ülkemizin birçok yerinde büyük bir yıkıma yol açan depremler, Milletçe hepimizi derinden sarsmıştır. Depremin ilk anından itibaren Valiliğimiz koordinasyonunda bir merkez oluşturulmuş ve depremden etkilenen vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere çeşitli yardımlar toplanmış ve söz konusu bölgelere gönderilmiş, halen yardımlar toplanmaya devam edilmekte olup, deprem bölgelerine ulaştırılmaktadır.

Bilindiği üzere;

Depremlerin etkili olduğu bölgelerden İlimize gelen depremzede vatandaşlarımız için,

• AFAD İl Müdürlüğümüzde (Adapazarı İlçesi, 15 Temmuz Camili Mahallesindeki binasında),

• Sakarya Büyükşehir Belediyesi Otobüs Terminalinde,

• Yine 16 İlçe Kaymakamlığımızda

kayıt ve kabul masası kurulmuş olup, kayıtlar alınmaya halen devam edilmektedir.

17.02.2023 tarihi itibariyle;

Valiliğimiz koordinasyonunda kurulan başvuru ve kabul merkezlerine 10 bin 042 kişi başvurarak kayıt yaptırmış olup, bu vatandaşlarımızdan KYK Yurtları, misafirhane vb. yerlerde 1152 kişi İlimizde misafir edilmektedir, yine kendi imkanları ile akraba veya tanıdıklarının yanına gelen 8 bin 890 depremzede vatandaşımız bulunmaktadır.

Valiliğimizce belirlenen kayıt ve kabul merkezlerine varsa halen başvurmayan, kendi imkanları ile İlimize gelerek yakınları vasıtasıyla konaklayan depremzede vatandaşlarımızın, kimlik ve iletişim bilgilerini kayıt ve kabul merkezlerine bildirmesi büyük önem arz etmektedir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur."