İSTANBUL (AA) -

Unico Sigorta'dan yapılan açıklamaya göre, özellikle makine öğrenmesi ile modellemeler yapan ve sigortacılık fiyatlaması alanında uzman Lumnion, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle müşterilerine sıra dışı bir sigortacılık deneyimi sunan, teknolojiyi sigortacılığın ve sunduğu hizmetlerin merkezine konumlandırarak ulaşılabilirlik, kolaylık ve çözüm sağlayan Unico'ya, yapay zeka tabanlı platformu üzerinden fiyatlama sürecinin geliştirilmesinde destek olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler, şunları kaydetti:

"Unico Sigorta olarak, teknolojiyi işimizin merkezine koyuyoruz. Bu yatırımları öncelikli olarak müşterilerin ihtiyaçlarını iyi anlayarak ürünleri kişiselleştirilme, ihtiyaç-fiyat dengesini kurma, hizmet süreçlerini hızlandırma ve acentelerimizi rekabette güçlü kıldığımız alanlarda önceliklendiriyoruz. Dolayısıyla veri bilimi ve analitik alanlardaki kaslarımızı güçlendiriyoruz. Veri analitiği, makina ve yapay zekanın şirket içi uygulama alanını Lumnion'un sunduğu çözümlerle hızlıca yaygınlaştırma fırsatına kavuşacağız. 35. yılını kutlayan bir şirket olarak, gelecekte daha da büyük başarılara birlikte imza atmak için, teknolojiye olan bu güçlü taahhüdümüzü sürdüreceğiz."

- "Fiyatlamayı uçtan uca yönetilmesine ana sistemlere entegre şekilde imkan sağlıyoruz"

Lumnion Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Tabakoğlu da yeni nesil makine öğrenmesi algoritmaları ile aktüeryal risk modellemesinden, saha fiyatlama yönetimi ve dış veri ile davranışsal fiyatlamaya kadar çalışan modülleri bulunan, yapay zeka tabanlı platformları ile Unico Sigorta'nın fiyatlama süreçlerinin geliştirilmesine destek olmaktan mutluluk duyduklarını aktardı.

Lumnion'un geliştirdiği fiyatlama platformu modellemelerinin hem herkesin aşina olduğu GLM denilen bir algoritmada hem de bütün yeni gelişmiş makine öğrenmesi algoritmalarında aynı anda yapabilen tüm sektördeki tek platform olduğunu belirten Tabakoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Ayrıca, bu farklı makine öğrenmesi algoritmalarının sonuçlarını şeffaflaştırarak kullanılabilir hale getiriyoruz. Fiyatlamayı uçtan uca yönetilmesine ana sistemlere entegre şekilde imkan sağlıyoruz. Doğru riske doğru fiyat vererek yapılacak fiyatlama sayesinde sektördeki sigorta penetrasyonunu artırabileceğimizin bilinci ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Ülkemizdeki sigorta şirketlerinin dijitalleşme süreçlerinin sektör için öneminin farkındayız. Makine öğrenmesini, yeni teknolojileri ve yapay zekayı sigorta sektöründe kullanılabilir hale getirmek bizim ana hedefimiz. Bu hedef doğrultusunda Unico Sigorta ile sigortacılık sektörünü geliştirmek için güzel çalışmalara imza atacağımıza inanıyoruz."