Kahramanmaraş merkezli 2 deprem sonrasında binlerce binada hasar oluştu. Bunun yanı sıra kentlerde birçok bina kullanılamaz hale geldi. Enkaza uğrayan binalarda 45 binden fazla vatandaş hayatını kaybetti. Bir yandan arama kurtarma çalışmaları sürerken bir yandan da yıkılan binaların müteahhitlerini arama çalışmaları devam ediyor.

626 şüpheli tespit edildi
6 Şubat'taki depremlerde yıkılan binalarla ilgili başsavcılıklarca resen başlatılan soruşturmalarda 626 şüpheli tespit edildi.

188 kişi tutuklandı
Yakalanan şüphelilerden 188'i çıkarıldıkları hakimliklerce tutuklandı, 218 şüpheli hakkında adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasına hükmedildi. Ayrıca 69 şüpheli hakkında yakalama kararı, 63 kişi hakkında ise gözaltı talimatı verildi.

16 kişinin hayatta olmadığı tespit edildi
Halen 4 kişinin gözaltında tutulduğu soruşturmalarda, 16 şüphelinin hayatta olmadığı, 5 zanlının ise yurt dışında bulunduğu tespit edildi. İfadeleri alınan 63 şüpheli ise serbest bırakıldı.

Hırsızlık soruşturmaları
Cumhuriyet başsavcılıkları, depremler sonrasında bölgede gerçekleşen hırsızlık olaylarıyla ilgili de soruşturmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda 379 olayla ilgili 306 şüpheli saptandı. Şüpheli 197 kişi, çıkarıldıkları hakimliklerce tutuklandı, 37 kişi hakkında adli kontrole hükmedildi.

Şüpheli 29 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılırken, 10 kişi ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Şüpheli 11 kişi ise halen gözaltında tutuluyor.