Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 2023 Nisan’a ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından açıklanan verilere göre, dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı, Nisan 2023 itibariyle açlık sınırı olarak 10 bin 135 lira olarak hesaplandı.

YOKSULLUK SINIRI 33 BİN LİRAYI AŞTI!
Aynı ailenin gıda harcaması ile birlikte konut, ulaşım, sağlık, eğitim ve benzeri ihtiyaçlar için yapması zorunlu diğer harcamalarının toplam tutarı ise yoksulluk sınırı olarak 33 bin 014 lira olarak belirlendi.

SON 12 AYDA ENFLASYON YÜZDE 90'I GEÇTİ!
TÜRK-İŞ'in verilerine göre, Nisan 2023'te gıda enflasyonu ayda %5,67 artarken, son 12 aylık dönemde %90,38 oranında arttı. Enflasyondaki artışın etkisiyle ücretlilerin satın alma gücü azalırken, dar ve sabit gelirli kesimlerin etkisi daha da fazla oldu.

KIRMIZI ET FİYATLARI YÜZDE 150 ARTTI!
Gıda enflasyonunun en çok hissedildiği alanlardan biri hayvansal ürünler olurken, son bir ayda kırmızı et fiyatları %150 arttı.TÜRK-İŞ verilerine göre, Ankara'da yaşayan bir bekar çalışanın aylık yaşama maliyeti de 13.165 TL'ye ulaştı. Dar ve sabit gelirli kesimler açısından enflasyonun önlenmesi ve düşürülmesi önemli olsa da, asıl sorunun gelirlerin daha fazla artması ve insana yakışır harcamaların karşılanacak seviyede olması olduğu belirtiliyor. /Soner KİRAZ

Editör: Şevval Geçin