Trafik sigortası özelinde önemli değişiklikler içeren yeni düzenleme Resmî Gazete’de yayımlandı. Araç sahibinin mayıs başında trafik sigortasına ödeyeceği prim değişecek hem de yeni hasar basamak sistemi uygulaması başlayacak. 1 Mayıs itibarıyla en üst ve en alt olmak üzere sisteme iki basamak daha ekleniyor.

BASAMAKLAR
Buna göre çok hasarlı sürücüler için 0. basamak ve hasarsız sürücüler için de 8. basamak.” Buna göre, en az 5 yıl boyunca 7. basamakta bulunan hasarsız sigortalılar bu süre içinde herhangi bir kazaya karışmaz ve tazminat ödemesi yapılmazsa, 5’inci yıldan sonra 8. basamağa geçecek. 

Çok hasar yapan ve 1. basamakta bulunan sigortalılar bir yıl içinde 3 ve daha fazla kazaya karışır ve bu kişiler için sigortadan tazminat ödenirse sigorta yenilemesinde 0. basamağa geçecek. 

İstanbul merkezli bir hesaba göre, yeni dönemde hasarlı sürücülerin trafik primleri 17 bin 598 liraya çıkacak, hasarsız sürücülerin fiyatı da 2 bin 933 liraya düşecek. İlk tez trafik sigortası yaptıracaklar basamak sistemine 4. basamaktan giriş yapıyor. Sürücü 5. basamağa geçtiğinde yüzde 5, 6. basamağa geçtiğinde yüzde 20, 7. basamağa geçtiğinde yüzde 40 ve 8. basamağa geçtiğinde yüzde 50 indirim uygulanacak. 

Hasarlı sürücüler ise 4. basamağa indiğinde yüzde 10, 3. basamağa indiğinde yüzde 45, 2. basamağa indiğinde yüzde 90, 1. basamağa indiğinde yüzde 135 ve son olarak 0. basamağa indiğinde yüzde 200 prim artışı görecek. Yani 8. basamaktaki hasarsız sürücüler yüzde 50 indirim alırken, 0. basamaktaki çok hasarlı sürücülerin trafik primleri yüzde 200 artacak.

HABER MERKEZİ