Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ile Malezya Ulusal Sanayi ve Ticaret Odası (MICCI) iş birliğinde ikili iş görüşmeleri programı gerçekleştirildi.  Enerji, petrol, gıda, kozmetik, tekstil, plastik ve kauçuk sektöründen SATSO üyesi firma temsilcileri ve Malezyalı firmaların temsilcileri ticari iş birliği için bir araya geldi

İkili iş birliği görüşmelerinin açılışını töreninde konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün Sakarya’nın sosyoekonomik yapısı, uluslararası ticaret potansiyeli, iki taraf arasındaki ticaret hacmi hakkında bilgi verdi. Başkan Yardımcısı Gün, yaşanan elim deprem felaketinde hayatını kaybedenleri anarak başladığı konuşmasında şunları dile getirdi; “Sakarya; her alanda, her sektörde ve her kapasitede üretim yapan; tüm yolların içinden geçtiği, birçok kültürün birbiriyle uyum içerisinde yaşadığı ve bu kültürel zenginliği üretim gücüyle harmanlamış özel bir kenttir. Kendini her geçen gün geliştiren, ulusal ve uluslararası etkinliğini artıran ilimiz, çizgisini bozmadan gelişmeyi odağına almış, enerjisini hep daha iyisi için harcayan bir yapıya sahiptir.

Bugün global pazarlar hiç olmadığı kadar birbirine yakın ve ulaşılabilir bir konumda. Biz de üyelerimizin kurumsal, vizyonel ve ticari yapısının gelişimi, küresel pazara adaptasyonu konusunda ciddi gayret gösteriyoruz. Bu doğrultuda Malezya ile ticaret hacmimizin gelişmesi yolunda da bugün gerçekleştireceğimiz ikili iş görüşmeleri önemli bir adım olacaktır.

Türkiye, Malezya’nın en çok ürün aldığı 31. Ülke, en çok ürün sattığı 16. Ülke konumundadır. Bu ikili iş ilişkilerini geliştirerek sadece birbirimize ürün satmaktan ziyade çok daha uzun vadeli ortak iş birlikleri, yatırımları da hayata geçirebiliriz.

Karşılıklı olarak iki taraf arasında güvenli yatırım ortamı sağlandığı takdirde orta ve uzun vadede ticari hacmin artması, inovasyon ve kurumsal gelişimle birleşerek yeni iş girişimlerini destekleyecektir. Üyelerimizden de birçok firma burada. Şehir ekonomisinin yüzde 90’dan fazlasını oluşturan SATSO üyelerinin sahip olduğu potansiyel her iki ülkenin yararına olacaktır. Biz tüm üyelerimize kefiliz. SATSO üyesi olan her firma ile rahatça iş yapabilirsiniz.” dedi.

Yoğun geçen ikili iş görüşmelerinin ardından Malezya heyeti, SATSO üyesi firmaların üretim tesislerinde inceleme ziyaretleri gerçekleştirdi.