Mehmet Tevfik Göksu, 1966 yılında Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde doğdu. İlkokulu Gölbaşı’nda, liseyi İstanbul Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünde tamamladı. Doktora çalışmalarını ise Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde tamamladı.

Siyasi kariyerine genç yaşlarda adım atan Göksu, Refah Partisi ve Fazilet Partisi İstanbul il başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Aynı zamanda Millî Gençlik Vakfı İstanbul il kuruculuğu ve Marmara bölge başkanlığı görevlerinde bulundu.

1992'den 2000 yılına kadar Bağcılar Belediye Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Esenler belediye başkan adayı oldu ve yüzde 48 oy oranıyla Esenler Belediye Başkanı seçildi. 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde de AK Parti'den tekrar belediye başkan adayı gösterilen Göksu, yüzde 62,7 ve yüzde 65,48 oy oranlarıyla üç kez Esenler Belediye Başkanı olarak seçildi. Günümüzde, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili olarak görev yapmaktadır.

Editör: Haber Merkezi