BİLDİRGEYİ DEĞERLENDİRDİ
AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın uhdesinde düzenlenen 'Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurasının Sonuç Bildirgesi’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Tever, “Deprem şehrimizin en önemli problemi ve kaçınılmaz bir gerçeği. Depremden korunmanın birincil yolu riskleri azaltmaktır. Riskli yapılarımızın dönüşümü, ada bazlı kentsel dönüşüm çalışmaları günümüzde hayati önem arz etmektedir. Geçmiş depremlerin zararları üzerinden Sakarya'mızda çok ciddi çalışmalar yapıldı, kararlar alındı. Şehrimizde yatay mimarinin çok güzel örnekleri uygulandı ve uygulanmaya devam ediliyor. Sakarya'nın yaşadığı deprem tecrübeleri dikkate alındığında daha güvenli olan ve insan fıtratına da daha uygun olan yatay mimarinin önemi gün gibi ortaya çıkıyor.” dedi. 

“PLANLARIMIZA SADIK KALDIK”
Türkiye’de çok fazla planın yapıldığını fakat uygulamaya gelince sınırlı kalındığını ifade eden Tever, “Biz deprem gerçeğini göz önünde bulundurarak şehir olarak planlarımıza sadık kaldık. Bu manada ilave olarak kata kat imar ruhsatı da vererek eski yapıların dönüşümü noktasında da önemli bir adımı atmıştık. Fakat şu bir gerçek ki yerinde dönüşümü tam manasıyla şehrimizde uygulayamadık. Kentsel dönüşüm konusunda vatandaşlarımızın, yerel yöneticilerimize yardımcı olması gerektiği ve dönüşüm projelerinin en önemli unsuru vatandaşlarımızın rızası olduğunu da unutmamak gerekir. Bugün ‘Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şûrası’nda öne çıkan tavsiyeler muhakkak ki bizlere de bu yolda önemli bir rehber olacaktır.” diye konuştu. 

“DÖNÜŞÜM YÜZDE 50+1 İLE YAPILMALI”
Başkan Tever, açıklamasının devamında son olarak şunları söyledi; “Kentsel dönüşüm, yüzde 50+1 ile yapılmalı, inşaat ruhsatı yüzde 50+1 ile alınabilmeli, kentsel dönüşüm için yapılan tebligatlar; e-Devlet üzerinden bildirilmeli, yapıların kapılarına asılmalı ve muhtarlıklarda ilan edilmeli, kentsel dönüşüm davalarının hızlıca çözülmesi için arabuluculuk sistemi devreye alınıp ihtisas mahkemeleri kurulmalı gibi açıklanan sonuç bildirgesindeki iyileştirmeler ülkemizdeki yerinde dönüşüm projelerine şüphesiz ki çok büyük katkılar sağlayacaktır. Yeni hazırlanacak yasa tasarısı ile ortaya çıkacak bu on maddelik bildirge, bir deprem şehri olarak bizlere ve ülkemize önemli bir rehber olacaktır. Bu başarılı çalışma için emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanlığımıza ve tüm kurul üyelerine teşekkür ediyoruz. Sonuç bildirgesi hayırlara vesile olsun.” Haber: Serkan OK