Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kamuda tasarruf tedbirleri çerçevesinde yeni kararlar hayata geçirildi. Bu kararlar arasında içme suyu temini de yer aldı. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un talimatıyla dışarıdan içme suyu alımına son verildi.

Yeni Sebil Uygulaması

Meclis'in farklı noktalarına yeni sebiller konuldu ve mutfak ile çay ocaklarında damacana su kullanımı kaldırıldı. Bunun yerine, arıtma şebeke suyunu içilebilir suya dönüştüren yeni sebiller kullanılmaya başlandı. Meclis’in pek çok noktasında bu arıtma cihazı özelliği bulunan sebiller devreye alındı.

Tasarruf Tedbirleri

Alınan diğer tasarruf tedbirleri kapsamında, yeni kütüphane ve sergi binası projeleri askıya alındı. Ayrıca, sağlık harcamalarıyla ilgili yürütülen online kontrol sistemi daha etkin hale getirilmesi için bir proje başlatıldı. Katılımı zorunlu programlar dışında, yurt dışı görevlendirmeler sınırlandırılacak ve zorunlu olmadıkça yeni personel istihdamına gidilmeyecek.

Enerji Dönüşümü ve Tasarrufu

Enerji dönüşümü projesi kapsamında pilot uygulama 4 ay önce başladı. Bu çerçevede, Meclis yerleşkesindeki birçok birimde yenilenebilir enerji kullanımı sağlandı. Halkla İlişkiler Binası, sera ve basımevinin elektriği güneş enerjisiyle sağlanıyor. Yeni projeyle kısa süre içinde Meclis'in tüm elektriğinin yenilenebilir enerjiden karşılanması hedefleniyor. Ayrıca, yerleşkedeki tüm aydınlatmalar LED lambalara dönüştürülerek yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı.

Kaynak: haberler.com