2023 yılında tarihinde ilk kez şampiyon olan Filenin Sultanları ilk maçını 15 Mayıs 2024'te Japonya'ya karşı oynadı. 2-3 kaybeden milli takım dün akşam Hollanda maçında kaybı 3-1 kazanarak telafi etti. Sultanlar, ilk setin başında rakibine sayı vermeden 5 sayılık üstünlük kurarak ilk seti 25-14 bitirdi. İkinci sette 23-25 kayıp yaşayan Sultanlar 3'üncü sete hızlı adapte oldu. 3'üncü seti terse çeviren takım sayıyı 25-23 yaparak ikinci setini almış oldu. 

Maça ilk altıda bu kez Elif Şahin, Melissa Vargas, İlkin Aydın, Ebrar Karakurt, Zehra Güneş ve Beyza Arıcı ile başladık. Maçın ilerleyen dakikalarında Gizem Örge, Tuğba İvegin ve Cansu Özbay dahil oldu. Takımın Savunma Bakanı olarak adlandırılan Örge, kritik anlarda sayı kurtardı.  Maç esnasında Hollanda'dan gelen sayıyı göremeyen hakeme blok temasını söylediğimiz için yeşil kart aldık. Ardından Hollandalı oyuncu Marrit Jasper takım antrenörünün itirazlarına rağmen  blok temasını söyleyerek yeşil kart aldı. Maçta milli takımımız 2 Hollanda 1 olmak üzere toplamda 3 kez yeşil kart alarak örnek oyun kategorisinde yer aldı.

Öte yandan üst üste iki gün maç yapan Milli Takımımız bugün maça çıkmayacak. Böylelikle 1 gün aranın ardından güçlü takımlardan biri olan İtalya ile karşı karşıya gelecek. Son gün ise Fransa ile maç yapacak olan Filenin Sultanları 1 haftalık molaya geçecek. Bu molada ve takımın ısınma antremanlarına katılım gösteren takımın kaptanı Eda Erdem Dündar da VNL'in 2. etabında forma giyecek.

fotoğraf: Türkiye Voleybol Federasyonu

Muhabir: Şevval GEÇİN