Trabzonspor'da teknik direktörlük koltuğuna Sakaryalı Teknik Adam Orhan Ak geçti. Bordo-mavili ekip, 43 yaşındaki teknik adam ile sezon sonuna kadar devam edeceğini açıkladı. Ayrıca edindiğimiz bilgilere göre, Sakaryalı teknik adamın başarılı bir grafik çizmesi halinde gelecek sezonda da takımın başında görevine devam etme ihtimali bulunuyor.

Trabzonspor'dan yapılan açıklamada, "Başkanımız Ertuğrul Doğan ve yönetim kurulumuzun bugün gerçekleştirdiği toplantıda, bu sezon sonuna kadar Teknik Direktör Orhan Ak ile çalışılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir. Teknik Direktörümüz Orhan Ak ve ekibinin başarılı olacağına dair inancımızı değerli camiamız ve kamuoyuna saygıyla duyururuz." ifadelerine yer verildi.

ORHAN AK KİMDİR?

Aslen Sakaryalı olan Orhan Ak, 29 Eylül 1979 tarihinde Kocaali 'nin Koğükpelit mahallesinde doğdu.

Orhan Ak Sakarya'da bir amatör küme takımı olana Et Balık Spor altyapısında futbola başladı. Burada oynadığında Türkiye genç millî futbol takımları için kesfedildi. Türkiye genç millî futbol takımları için ilk karşılaşmasına 22 Şubat 1995 tarihinde Almanya'ya karşı oynanan U-15 millî hazırlık karşılaşmasında çıktı. Bu karşılaşma sonrası birçok Süper Lig takımının dikkatini çekti. Gelen birçok transfer teklifleri arasında o zamanın Marmara Bölgesi'nin güçlü temsilcilerinden Kocaelispor'un teklifi kabul ederek 15 yaşında Kocaelispor altyapısına transfer oldu. 

1996 yılında profesyonelliğe geçiş sözleşmesi imzalayarak as takımına dahil edildi. Kocaelispor as takımı için ilk resmî karşılaşmasına 8 Şubat 1997 tarihinde Beşiktaş'a karşı oynanan Süper Lig karşılaşmasında çıktı. Bu karşılaşmadan sonra sık sık oynama fırsatı buldu. Aynı sezonun sonunda Kocaelispor'la kulüp tarihinde ilk kez Türkiye Kupası'nı kazanan kadroda yer aldı. 24 Temmuz 2007 tarihinde Galatasaray'ın eski teknik direktörü Karl-Heinz Feldkamp tarafından kadro dışı bırakıldı ve bunun üzerine sezonun kalan kısmı için Ankaraspor'a kiralandı. 2008'de Antalyaspor'a transfer oldu. Bir zamanlar Orhan-Ogan-Emre-Kayra'yla zamanın en iyi defans hattını oluşturmuştu.

2010 yılının Temmuz ayında Süper Ligin yeni takımlarından Bucaspor'a transfer oldu. Sezonun sonu takımdan olaylı bir şekilde ayrıldı.

2011-12 sezonunun yaz transfer döneminin son gününde 1. Lig ekiplerinden Boluspor'a transfer oldu.

2012-13 sezonunun başında Süper Lig'in yeni ekiplerinden Elazığspor'a transfer oldu. 2013-14 sezonunda ise o zamanki İstanbul BB şimdiki Başakşehir'e transfer oldu. Orhan Ak, 2015 yılında futbolu bıraktı ve teknik direktörlüğe başladı. Orhan Ak, şimdilerde Trabzonspor takımında yardımcı antrenörlük görevini yürütüyor.