Meteoroloji uzmanlarına göre geçen sonbahar ve kış mevsimi, Türkiye için son 60 yılın en kurak dönemi olarak kayıtlara geçti. İlkbahar yağışlarının olumlu etkisi olsa da, yaz ayları yine sıcak ve kurak geçti. Bu durum birçok sektörü, tarımdan sanayiye kadar, ciddi şekilde etkiledi. Su kaynakları ve havzaları kuruma noktasına geldi. Ancak şu anki meteorolojik verilere göre, içinde bulunduğumuz sonbahar ve önümüzdeki kış ayları, kurak dönemi geride bırakmamıza yardımcı olacak gibi görünüyor.

Dünya şu an El Nino hava akımının etkisi altında bulunuyor. Geçmişteki tecrübelerimiz, El Nino yıllarında Türkiye'nin içinde bulunduğu Doğu Akdeniz havzasında genellikle yağışlı kış mevsimlerinin yaşandığını gösteriyor. Bu, kuraklıkla mücadele eden ülkemiz için umut verici bir gelişme olarak öne çıkıyor.. Meteorolojik verilerin bizler için ne söylediğini Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi ve İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt anlatıyor.

"27-29 Ekim'de kuzeyden ciddi bir sistem bekliyorum. Eğer sapmazsa, Cumhuriyet Bayramı dönemlerinde hava sıcaklıkları hissedilir derecede azalacak. İç kesimlerde, mesela  Ankara, Eskişehir, Afyonkarahisar, Kütahya gibi bazı şehirlerde sezonun ilk karı yağabilir." /Haber MERKEZİ