Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bedeli ödenen ilaçlar listesine 8'i yenilikçi kanser ilacı olmak üzere 47 ilaç daha ekledi. "Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu güncellemeyle, SGK tarafından ödenen ilaçlar arasına "akıllı ilaç" olarak da bilinen 8 yenilikçi kanser ilacı, 21 alerji aşısı, 2 büyüme hormonu, 3 dirençli uyuz ilacı, 3 atopik dermatit ilacı, 2 diyabet ilacı ve 3 psikoleptik/antidepresan ilaç eklendi. Ayrıca, 12 kanser ilacının ödeme kapsamı genişletilerek hastalara yeni tedavi seçenekleri sunuldu. Bu ilaçlardan 10'u yerli üretim olduğu belirtildi.

Bu değişiklikle, meme kanseri, mesane kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri, Dirençli Akut Myeloid Lösemi (AML), Kronik Lenfositik Lösemi (KLL), Multiple Myelom (MM) gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan yenilikçi ilaçlara erişimin sağlandığı açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan geçtiğimiz hafta 79'u yerli üretim olmak üzere 81 ilacın daha SGK geri ödeme listesine alındığını duyurmuştu.

Işıkhan, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, "Sosyal Güvenlik Kurumumuzun Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi'nde yapılan düzenleme ile 79'u yerli üretim olmak üzere 81 ilacı daha geri ödeme listesine aldık. İlaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni eder, vatandaşlarımıza sağlıklı bir ömür dilerim." şeklinde ifadeler kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi