Sakarya Sivil Toplum Platformu (SASTOP) taşınması planlanan tarihi Mithatpaşa Gar'ıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin Mithatpaşa İstasyonu’nun araç trafik yoğunluğuna sebebiyet verdiği gerekçesi ile yıkılacağı ve büyükşehir tarafından yeni bir gar yapılacağı belirtilen açıklamada, “Bu arada acele bir ihaleye de çıkarılmaktadır. SASTOP olarak gerek vatandaşlarımızla gerek TCDD yetkilileri ile konuştuk ve başkanlarımızla aramızda istişare ettikten sonra konu ile ilgili açıklama yapmak ve bazı soruların cevabını talep etme gereği duyduk” dedi.

BÖLGEDE HIZ SINIRI VAR
Söz konusu güzergah üzerinde Vagon Fabrikası’nın bulunduğu hatırlatılan açıklamada, kurallar gereği fabrika önünden 30 km hızdan daha hızlı araç kullanmanın yasak olduğu hatırlatıldı. Açıklamada, “Hal böyleyken istasyonu yıkıp yerine yeni gar binası yaparak "yol -S- şeklinde olduğu için yavaşlatıyor ve araç trafiğine sebebiyet veriyor" dedikleri yolu bu şekilde rahatlatmak imkan dahilinde görünmüyor.

MERKEZİ SİNYALİZASYON
Açıklamada, “2013 yılında TÜBITAK tarafından yaptırılan merkezi sinyalizasyon sistemi Mithatpaşa Gar binası içinde olup bina yıkıldığında bu yer altından geçen sistem tamamen işlevini kaybedecek ve yeni yapılmak istenen Gar binasında yeniden kurulup, sinyalizasyon sistemi de yer altından bağlanacaktır. 10 yıl önce (2013) yapılan ve konuşulanlara göre sadece 5 milyon Euro'ya çıkan bu sistem şimdi kaça çıkacaktır. Bu işi yüklenen Belediyemiz bütçesini vatandaşlarımız için kullanmak varken neden devletin bir kurumu için bu inşaatı yapmayı üstleniyor? TCDD kendi inşaatını niçin Sakarya Büyükşehir’e yaptırıyor? Büyükşehir Belediyemiz neden, niçin böyle bir yükün altına giriyor.

AKTİF BİR GAR VAR
Ayrıca şu an 2 makasçı işçinin çalıştığı günlük 10-15 yolcunun kullandığı biletin bile neredeyse satılmadığı bir istasyonu yıkıp yerine devasa bir gar yapmanın vatandaşlarımıza ne katkısı olabilir? Eskiden posta ve yük trenleri, vagon fabrikası işçileri bu istasyonu kullanıyordu. Şimdi aktif bir istasyon bile değil. 2 km mesafede zaten aktif bir gar var. Merkez garı ve çevresini güzelleştirsek yenilesek daha yararlı olmaz mı? Yeni bir restorasyon ile şehre uygun düzenlemeler ile çeki düzen verilebilir.

HALKIMIZ ANLAMADI
Bunun bütçesi belediye tarafından değil TCDD tarafından oluşturulmalı. Karayolu taşımacılığının pahalı olması sebebi ile ivedi bir şekilde tren seferleri artırılması ve halkın bu konuda talepleri söz konusu iken belediyemiz TCDD ile görüşerek talepte bulunması gerekirken Merkez Gar mevcut hali korunarak büyükşehrin maksadını halkımız anlayamamıştır.

TARİHİ GAR 
Dünyanın modern şehirleri gibi eğer harcanacak bir bütçe varsa günlük 10-15 değil 10-15 bin yolcunun kullandığı bir gara yatırım yapmak doğru olur diye halkımız düşünmekte ve değerlendirmektedir 125 yıllık tarihi bir garın ne zorluklarla Adapazarı'na geldiğini bilmeyenlerin bu gerçeklerin uzağında olan kişilerce zoraki alındığına inandığımız bazı karların halkımız huzurunda yapılacak bir basın toplantısında halkımızı ikna etmelidirler. Tabi belediyemizin TCDD ile Mithatpaşa Garı yapımı ve ardından Adapazarı Garı  arazisi üzerinde becayiş ya da başka bir anlaşmaları var. Varsa da bunu da bilmek hemşerilerimizin hakkıdır” denildi.