Kent Şurası’nın toplantısında şehrin gündemi olan kentsel dönüşü, tarım, sanayi gibi konuların değerlendirildi. Toplantıda, “Tüm Sakarya’yı hayati önem taşıyan Sapanca Gölümüze sahip çıkmaya davet ediyoruz” denildi.

Toplantıya başkanlık eden Kent Şurası Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, “Büyükşehir Belediyesi’ni zaman zaman eleştirsek de güzel çalışmalarını takdir ediyorum. Özellikle ticari olarak gerçekleştirdiği hizmet konularını gerek esnafa, gerek çiftçiye destek vererek yaygınlaştırışa hem insanımız kazanır hem de şehrimiz. Bir önemli konu da şehrimiz için büyük bir önem taşıyan ve içme suyumuzu tedarik ettiğimiz  Sapanca Gölü’müz. Yasalarla sabit olmasına rağmen içme suyu sağlanan yerlerin 200 metre yakınına bir çivi çakılamaz kuralını denetleyen mekanizmanın çalışmaması bizleri tedirgin ediyor. Kontrolsüz yapılaşmanın yanı sıra komşu ilimizden kontrolsüz su çekimi, ilerleyen zamanlarda içme suyu konusunda sıkıntılı günleri bizi beklemesine işaret olacak diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

MAHALLE KAVGASI BIRAKILMALI
Kent Şurası Üyesi Haluk Akbay ise konuşmasında, “Şehrimizin gayrisafi milli hasıladan aldığı para ile biz Marmara bölgesinin beşinci büyük ili olmamıza rağmen Bilecik’ten daha az pay almışız. Gelirler idaresinden aldığım değerlere göre de diğer illere göre çok gerilerde kaldığımızı görüyoruz” ifadelerini kullandı. Sapanca Gölü’ne değinen Şura üyesi Hüsnü Gürpınar, “Ne yazık ki Sapanca Gölü sahipsiz. Oysaki dünyanın sayısı içme suyuna sahip ve biz bunu kıymetini bilmiyoruz. Buranın kontrolü için mutlaka özel bir yasanın çıkması lazım. Şu anda Sapanca’dan kim ve ne kadar su aldıkları belli değil. Yani  Kocaeli ile  Sakarya mahalle kavgasını bırakmalı” diye konuştu.

SAĞLIK KONUSUNDA İYİ YERLERDEYİZ
Sağlık konusuyla ilgili konuşan Şura Üyesi Cevdet İzmirli, “Sakarya’da sağlık konusunda çok iyi yerlerde olduğumuzu düşünüyorum. Yıllarca bir sağlık çalışanı olarak özverili ile yapılan yatırımlara her zaman şartsız koşulsuz destek verdim ve vermeye devam edeceğim. Geçmiş dönemlerde düşünülen yatırımlardaki gerçekleşme hızı bu dönem çok daha hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleşiyor olması bir sağlık çalışanı olarak beni sevindiriyor. Bu yatırımların son gerçekleşeni olan Sakarya Tıp Merkezi lokasyon olarak da donanım olarak da çok güzel bir proje, emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.

HABER MERKEZİ