JMO'nun hazırladığı rapora göre, daha yıkıcı etkiye sahip 0.50g ve üzeri ivme değerli deprem riski altında 196 hastane; 0.60g ve üzeri ivme değerli deprem riski altında ise 92 hastane bulunuyor. Raporda, 14 hastanenin ise 0.68g ile 0.75g gibi olağanüstü ivme değeri olan çok büyük depremlerle karşılaşacağı belirtildi.

SAKARYA’DA 20’DEN FAZLA 

JMO'ya göre yüksek deprem riski altındaki hastanelerin 163'ü İstanbul'da yer aldı. Aynı şekilde İzmir'de 45 hastane, Manisa'da yaklaşık 40 hastane, Sakarya’da ise 20’den fazla  hastane yüksek deprem riski altında faaliyetlerini sürdürüyor. Sakarya’da  06g ve üstü yer ivmesi değerleriyle karşılaşma olasılığı bulunan hastaneler arasında Karapürçek 1 No’luAile Sağlı Merkezi’ne özellikle dikkat çekildi.

“BU HASTANELERİ İNCELEYİN”

Risk altındaki hastaneler konusunda Sağlık Bakanlığı'nı göreve çağıran JMO yönetimi, “Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı’nın öncelik sırasını da dikkate alarak tüm sağlık tesislerini gözden geçirmesi, fay sakınım bandı içinde (50 metrelik sakınım bandı içinde olan sağlık tesisi sayısı 4 adet) olanlar ile zayıf mühendislik özelliklerine sahip, jeolojik sakıncalı alanlar üzerine inşa edilmiş sağlık tesis binaların yıkılarak daha güvenli alanlara taşınması kararını alması, diğer alanlarda kalan binalar için ise kapsamlı deprem performans analizlerinin yapılarak yeterliliklerini gözden geçirmesi gerekmektedir.