Sosyal medya üzerinden ‘Rantsal değil kentsel dönüşümü çok ciddi bir şekilde düşünmeliyiz” paylaşımı yapan MHP’li Akar, “Burada hem vatandaşlarımıza hem kentsel dönüşümde rol alacak müteahhitlere hem de belediyelere bir şey söylemek istedim. Bu saatten sonra hızlı bir şekilde eski ve çok katlı binalardan kurtulmamız gerekiyor.” dedi 

GAZETEMİZE AÇIKLADI 
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, sosyal medya hesabı üzerinden kentsel dönüşüm ile ilgili paylaşım yaptı. Akar paylaşımında; “Rantsal değil kentsel dönüşümü çok ciddi bir şekilde düşünmeliyiz. Mevcut bina stoğumuzu hızlıca gözden geçirmeli, depreme dayanıklılıklarını öğrenmeliyiz. Mesela şehrimizde olup kamuya açık kullanımda olan çok katlı binalarda sismik izolatör var mı” ifadelerini kullandı. Açıklamalar gündemde ses getirirken, Akar yapmış olduğu paylaşım ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. 

“KRİTİK DÖNEME GİRDİK”
Geldiğimiz nokta itibariyle Türkiye’nin çok büyük bir felaket yaşadığını söyleyen Akar, “Türkiye’de, depremin sıkıntılı olduğu yerler belli. Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan illerin başında İstanbul, Sakarya ve Kocaeli geliyor. Sakarya, büyük bir depremi en son 1999 yılında yaşadı. Yıl 2023, artık kritik döneme girdik. Sakarya olarak bir an önce deprem öncesine hazırlık yapmamış lazım. Öncelikle şehir merkezindeki daha önce de depremi görmüş çok katlı binaların ortadan kaldırılması gerekiyor. Mevcut yapı stoklarının elden geçirilmesi gerekiyor.” dedi. 

SİSMİK İZOLATÖR
Sakarya’da 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin ardından çok katlı kamu binalarının yapıldığını hatırlatan Akar, “Bildiğim kadarıyla Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sismik izolatör var. Mesela AVM’lerde var mı? Meseleye sadece kamu binaları olarak bakmamak gerekiyor. Burada günlük binlerce vatandaşımız giriş-çıkış yapıyor. Depremin illaki geceleyin olacağıyla ilgili bir durum da söz konusu değil. Geçmiş yıllara bakıldığı zaman bazı büyük depremler gündüz meydana gelmiş. Sismik izolatörün nasıl bir fayda sağladığı ortadadır. Bu noktada sismik izolatörün kullanmasında fayda sağladığı aşikardır.” diye konuştu. 

ÇOK KATLI BİNALAR 
Yaptığı paylaşımda ‘Rantsal değil kentsel dönüşümü çok ciddi bir şekilde düşünmeliyiz” sözlerine de açıklık getiren Akar, “Kentsel dönüşümün gerçek anlamda yapılması gerekiyor. Burada hem vatandaşlarımıza hem kentsel dönüşümde rol alacak müteahhitlere hem de belediyelere bir şey söylemek istedim. O da şuydu; vatandaş, yeri geldiğinde yüz metrelik evi 80 metre kareye düştü diye bir şeyler söylemeyecek. Müteahhit de, ‘Ben burayı yapıyorum, şu kadar rant elde etmek istiyorum’ diyerek bu işe yeltenmeyecek. Sakarya’da çok hızlı bir şekilde deprem öncesine hazırlığın yapılması gerekiyor. Adapazarı Belediyesi tarafından başlatılan yerinde kentsel dönüşüm Ada Hayat Projesi, dönüşüm için önemli bir mihenk taşı olabilir. Yıllar geçti, bu saatten sonra hızlı bir şekilde eski ve çok katlı binalardan kurtulmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Serkan OK