6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından güncellenen Türkiye Diri Fay Haritası'na göre değerlendirmelerde bulunan Deprem Uzmanı Şükrü Ersoy, 8.0 büyüklüğünde deprem olabilme potansiyeli olan o alanı işaret etti.

Katıldığı bir televizyon programında Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü'nün paylaştığı Türkiye diri fay haritası verilerini yorumlayan Deprem Uzmanı Şükrü Ersoy, "Türkiye'nin depremden etkilenmeyecek hiçbir yeri yok. Türkiye'nin her yeri deprem bölgesi." ifadelerini kullandı.

1999'DA BÜYÜK HASAR ALMIŞTI
1999 depremlerinin olduğu Kocaeli ve Düzce zonu için konuşan Ersoy, "Uzun yıllar bir deprem oluşturmaz. Gelecekte beklediğimiz Marmara Depremi, İzmit Körfezi'yle Tekirdağ açıklarında bir bölgede oluşabilir. Güney Marmara'da da deniz içinde de faylar var. Buralarda da büyük depremler olabilir." dedi.

8.0 BÜYÜKLÜĞÜNE KADAR ULAŞABİLİR
1999 yılında meydana gelen depremlerde büyük hasar alan Sakarya'nın da üzerinde bulunduğu Kuzey Anadolu Fayı'ndan kaynaklı bir deprem tehlikesinin olduğunun da altını çizen Ersoy, "Bu fay hattı 8.0 büyüklüğüne kadar bir deprem oluşturabilir" ifadelerini kullandı. /Haber MERKEZİ