Türkiye tarihinin en büyük deprem felaketini yaşıyor. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerindeki 7.7 ile 7.6 büyüklüklerindeki depremler birçok ili etkiledi. Meydana gelen felakette binlerce vatandaşımız hayatını kaybederken depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 ilde OHAL ilan edildiğini açıkladı.

TBMM, OHAL için toplandı

Bu açıklamanın ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında toplanan Meclis'te OHAL oylaması yapılması için Genel Kurul düzenlendi.  Meclis Başkanı Şentop'un konuşması sonrası milletvekilleri bir dakikalık saygı duruşunda bulundu, ölenler için Fatiha okundu.

Karar TBMM Başkanlığı'na sunuldu

Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle 10 ilde 3 ay süreyle ilan edilen ve Resmi Gazete'de yayınlanan OHAL kararı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. 

OHAL tezkeresi TBMM'den geçti

Yapılan oylama sonucu 10 ilde 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, TBMM'de kabul edildi.

OHAL Koordinasyon Kurulu kurulacak

OHAL, 3 ay süresince geçerli olacak ve ilk olarak 10 ille ilgili Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu kurulacak.

"Yağmalama olaylarına OHAL ile müdahale edilecek"

Bugün Gaziantep'te konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı yerlerde gerçekleşen yağma olaylarına dikkat çekerek OHAL'i işaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan OHAL vurgusunda şu ifadeleri kullandı:

Bugün inşallah olağanüstü hal ile ilgili meclisimizde olağanüstü hal kanununun 3 ay süreyle ilanını yapacağız. Cumhurbaşkanı olarak ben şu anda adımı attım ve Resmi Gazete'de yayınlandı. Bugün Meclis'te yapılacak olan oylama ile birlikte de olağanüstü hal yürürlüğe girmiş olacak. Bu ne getirecek? Bu, Türkiye'de bu süreci istismar eden, ticarette yolsuzluklara giden tüm tefecilere, fitne gruplarına, fesat gruplarına karşı olağanüstü hal ile müdahale etme imkanını devlete vermiş olacaktır. Bununla birlikte bazı yerlerde maalesef bakıyorsunuz marketlere, alıveriş merkezlerine yağmalama çalışmaları oluyor. Bu yağmalama çalışmalarına da olağanüstü hal ile müdahale etme imkanını yakalayacaktır.