AK Parti tarafından bugün Meclis'e sunulması beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun ayrıntılarına TRT Haber ulaştı. Taslağa göre, öğretmenlere yönelik işlenen suçlarda cezalar yarı oranında artırılacak ve bu suçlara verilen hapis cezaları ertelenmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği "Öğretmenler Odası Buluşmaları"nda ele alınan Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlerin beklenti ve talepleri doğrultusunda yeniden incelenerek daha kapsamlı bir taslak oluşturuldu.

Kanun taslağına göre, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı nedeniyle duran kariyer uygulaması devam ettirilecek. Uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme şartı aranmaksızın, 20 yıllık kıdeme sahip öğretmenler başöğretmen unvanı için başvuruda bulunabilecek.

Cezalar Yarı Oranında Artırılacak

Cumhuriyet tarihinde ilk kez, öğretmenlere yönelik işlenen suçlarda cezalar yarı oranında artırılacak. Kasten yaralama suçunda 2 yıl 3 aydan 6 yıl 9 aya kadar hapis cezası uygulanacak. Tehdit suçunda ise 9 aydan 3 yıla, nitelikli hallerde 3 yıldan 7 yıl 6 aya kadar ceza verilecek.

Hapis Cezaları Ertelenmeyecek

Öğretmene hakaret suçunda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Görevi yaptırmamak için direnme suçlarında 9 aydan 4 yıl 6 aya, nitelikli hallerde 1 yıl 4 aydan 9 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Öğretmenlere yönelik işlenen suçlarda verilen hapis cezaları ertelenmeyecek.

Özel Öğretim Kurumlarındaki Öğretmenler de Kapsamda

Eğitim çalışanlarının şiddetten korunmasına ilişkin hükümler, özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenleri de kapsayacak. Bu hükümler, uzman öğretici, usta öğretici ve ders ücreti karşılığı öğretmenlik yapanları da içerecek.

Sakaryasondakika.com olarak, öğretmenlerimize yönelik bu önemli adımın hayırlı olmasını diliyoruz.

Kaynak: sakaryasondakika.com