Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yarın 15 il için turuncu, 16 il için sarı meteorolojik uyarı yapıldığını bildirdi.

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bolu, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Hakkari, Karabük, Kastamonu, Sakarya, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak ve Zonguldak illeri için turuncu meteorolojik uyarı verildiği belirtildi.

İLLERİ TEK TEK UYARDI

Ayrıca, Ağrı, Ardahan, Bartın, Bilecik, Bitlis, Bursa, Elazığ, Erzurum, Kars, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Siirt ve Yalova illeri için ise sarı meteorolojik uyarı yapıldığı ifade edildi.

AFAD açıklamasında, uyarı verilen illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapıldığı, ekiplerin teyakkuz halinde olduğu ve gelen ihbarlara hızla müdahale edildiği vurgulandı. Açıklamada, vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları gerektiği hatırlatıldı