Merkez Bankası'nın geçen yıl haziran ayından itibaren uyguladığı sıkılaştırma politikası çerçevesinde, faizlerdeki artış devam etti. Haziranda faiz oranını yüzde 15'e çıkaran banka, geçen 7 toplantıda da faizleri yukarı yönlü revize etti. Bu yılki toplam faiz artışı ise 34 puan olarak gerçekleşti.

Bugünkü toplantıda, sıkılaşma sürecine dair karar metnindeki mesajlar büyük önem taşıyor. Ekonomistler, sıkılaşma sürecinin ne zaman tamamlanacağına dair bankanın yapacağı yönlendirmeyi yakından izleyecekler.

Anketlere göre, ekonomistler bu toplantıda da politika faizinde 250 baz puanlık bir artış öngörüyor. Politika faizinin yüzde 45'e çıkarılmasını bekleyen ekonomistlerin yıl sonu tahmini ise yüzde 38,75. Bloomberg HT'nin anketine göre, faizin Aralık ayında yüzde 42,5 seviyesine çıkması bekleniyor.

Merkez Bankası, geçen ay gerçekleştirilen toplantıda politika faizini yüzde 42,50'ye çıkarmıştı. Banka, parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı planladığını açıklamıştı. Reuters anketine göre, ekonomistler 2024 sonunda faiz indirimlerinin başlayabileceğini öngörüyor, 2024 sonu politika faizi tahminleri yüzde 37,5 seviyesinde.

HABER MERKEZİ

Editör: Şevval Geçin