İYİ Parti ile CHP arasındaki gerilim, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Uşak ziyareti sırasında gündeme geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili İbrahim Özkan'ın istifası ve CHP ile yapılan görüşmelere ilişkin çıkan tartışmalar üzerine Akşener, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akşener, Özkan'ın CHP ile görüşmeleri hakkında bilgisinin olmadığını belirtti. Diplomasiyi yürüten kişinin yaptığı görüşmelerden haberdar olmadığını ifade eden Akşener, bu durumu parti içinde bir kurumsal operasyon olarak değerlendirdi. Ankara'nın paylaşıldığı ve İstanbul ile ilgili belirsizlik olduğunu iddia eden Akşener, bu durumu bir siyasi partinin içişlerine müdahale olarak nitelendirdiğini ve savaş ilanı olarak gördüğünü söyledi.

TEK BAŞINA

Akşener ayrıca, yerel seçimlere ilişkin olarak, "Her yerde tek başımıza giriyoruz. Başaracağımıza inanıyorum. Başarı hepimizindir, başarısızlık olduğu takdirde de benimdir, o sorumluluğu yerine getireceğim." dedi. Ayrıca, Genel seçimlerde Millet İttifakı sürecine de değinen Akşener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ABB Başkanı Mansur Yavaş'ı eleştirdi. Akşener, İmamoğlu ve Yavaş'ın milletin istediği isimler olduğunu düşündüğünü ancak bu önerinin masadan kovulduğunu ifade etti.

4 MİLYON SEÇMEN

Bu gelişmelerin ardından Mansur Yavaş, Akşener'in İstanbul ve Ankara'da tek başına aday çıkaracağına dair açıklamalarına "Değiştirmez. Aşağı yukarı 4 milyon seçmeniz var. Ben en az yüzde 60’a yakın oy alacağıma inanıyorum." şeklinde yanıt verdi. Yavaş, İYİ Parti ile yapılan görüşmelere ilişkin olarak ise, "Bir muhalefet partisi olarak ne yapılırsa muhalefetin daha güçlü olacağı konusunda senaryo ve fikir konuştuk kendileri ile ta ki 28 Ağustos’a kadar. Şimdi de dün bahsedilen isimlerle ilgili konuşmak gerekirse biz ne sayın genel başkanımız Özgür Özel’in ne de Meral Akşener’in bilgisi dâhilinde olmayan bir faaliyet yapma durumunda değiliz." şeklinde açıklama yaptı.

Editör: Şevval Geçin