Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, mayıs ayında doğal gaz ve elektrik faturalarına herhangi bir zam yapılıp yapılmayacağıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bayraktar, nisanda zam yapılmadığını hatırlatarak, "Mayısta da zam beklentisi gözükmüyor, ancak piyasadaki durumlara göre bunları değerlendireceğiz." dedi.

Bayraktar, katıldığı NTV canlı yayınında elektrik ve doğal gazla ilgili soruları yanıtladı. Petrol fiyatlarının 87-88 dolara geldiğini belirten Bakan Bayraktar, doğal gazda yukarı yönlü bir hareketin gözlemlendiğini ifade etti. Ancak mayıs ayında zam beklentisinin olmadığını vurguladı ve piyasadaki gelişmelere göre hareket edeceklerini belirtti.

Ayrıca, 1 Mayıs'ta sona erecek aylık 25 metreküplük ücretsiz doğal gazla ilgili olarak da konuşan Bayraktar, sosyal açıdan desteklenmesi gereken grupları desteklemeye devam edeceklerini ve imkanlar dahilinde yapabileceklerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Gabar'da çıkarılan petrol hakkında da bilgi veren Bayraktar, Gabar'ın Türkiye'nin en çok petrol üreten ili haline geldiğini ve günlük 40 bin varil üretimi geçtiğini belirtti. Hedeflerinin Gabar'ın yıl sonunda günlük 100 bin varil üretimine ulaşması olduğunu söyledi.

Ayrıca, Somali'de petrol araması yapacaklarını da duyuran Bayraktar, sismik çalışmaların başlayacağını ve 2025 yılında derin deniz sondajı yapacaklarını ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi