Son günlerde artan sıcak havalar bunaltıcı bir etki yaratmaya başladı. Herkes önümüzdeki günlerde "Hava nasıl olacak?" sorusunun yanıtını ararken, Prof. Dr. Doğan Yaşar, sıcaklıkların mevsim normallerine döndüğünü ve La Nina'nın başlayacağını belirtti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise 3 Haziran 2024 hava durumu raporuyla il il beklenen en yüksek sıcaklıkları açıkladı.

DAHA DA SICAK OLACAK

Meteoroloji 2'nci Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'ne göre, Ege Bölgesi genelinde artacak olan hava sıcaklıklarının, 5 Haziran Çarşamba gününe kadar kıyı kesimlerde mevsim normallerinin 1 ila 3 derece, iç kesimlerde ise 4 ila 8 derece üzerine çıkması bekleniyor.

İl merkezlerinde beklenen en düşük ve en yüksek hava sıcaklıkları:

  • İzmir: 31-35°C
  • Aydın: 36-41°C
  • Çanakkale: 29-35°C
  • Balıkesir: 34-40°C
  • Manisa: 35-41°C

"SICAKLIKLARIN AVANTAJI ÇOK BÜYÜK"

DHA'ya konuşan TÜBA Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, Mayıs ayında havaların serin geçtiğini, ancak sıcaklıkların artmasının tarım açısından olumlu olduğunu belirtti. Yaşar, "Sıcaklardan korkmayacağız. Sıcaklık arttıkça tarım ürünleri artar, yağışlar da artar. Ancak, yaşlılar ve tansiyon hastaları 10.00-17.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalı" dedi.

"SÜPER EL NİNO'NUN ETKİLERİ SÜRÜYOR"

Geçen yıl yaşanan 'Süper El Nino'nun etkilerinin hala sürdüğünü belirten Yaşar, deniz suyunun yaklaşık 2 derece ısındığını ve bu durumun sıcak hava dalgalarına neden olduğunu ifade etti. Ancak, 'Süper El Nino'nun etkisinin azaldığını ve yerini 'La Nina'ya bırakacağını söyledi.

METEOROLOJİ BU İLLERİ TEK TEK UYARDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, geçen hafta boyunca etkili olan yağışlı ve serin havanın yerini sıcak ve yağışsız bir havaya bırakacağını belirtti. Hava sıcaklıklarının batı, iç ve güney kesimlerde 6 ila 10 derece, Karadeniz sahil kesiminde ise 3 ila 6 derece mevsim normallerinin üzerine çıkması bekleniyor.

Kaynak: haberler.com