Besicilerin bir yılın verimini Kurban Bayramıyla birlikte alacaklardır. Bayram öncesi hastalanan kurbanlıklara karşı kullanılacak ilaçların kalıntı süreleri büyük önem taşımaktadır. Besicilerin hastalanan kurbanlık hayvanlar için kullanacakları ilaçların kalıntı sürelerine dikkat etmek  zorundadırlar. Ahır işletmesi  sahipleri işlerini yaparken ürettikleri hayvanların tamamen doğal beslenmesine dikkat etmelidirler. Yine hastalıklara karşı veteriner hekimlerden destek alınmalı , tedavi aşamasında kullanılacak ilaçlar veteriner kontrolü altında yapılmalıdır. Burada ilaç kalıntısı her zaman büyük önem taşıyor. Veteriner hekimler bu konuyla ilgili prosedürleri harfiyen uygularlar.

Hayvan sahiplerinin de veteriner hekimlerin her türlü tedavi için yapacağı tavsiyelere uyması  gerekiyor. Gıdalarda antibiyotik kalıntıları bulunması son yıllarda en önemli halk sorunlarından biri olarak gösteriliyor.

İlaç kalıntı sürelerine örnek verilecekse; sefaleksinde 4 gün, oxytetrasiklin 28 gün, klavulanik asit, amoksisilin trihidrat 20 gün, kloramfenikol’de 45 gün ya da daha uzun süreli antibiyotikler piyasalarda mevcuttur. Şimdiden halkımızın ve de tüm emektar besicilerimizin güzel bir bayram geçirmelerini diliyorum.

Mustafa YILDIZ

Veteriner HEKİM

Kaynak: Basın BÜLTENİ