Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) internet sitesinde yayınlanan bir raporda, dünya çapındaki ortalama yaşam süresinde yaşanan iyileşmelerin ve ilerlemelerin COVİD-19 salgınları sırasında gözden geçirildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, 2019-2021 yıllarında COVİD-19 salgını nedeniyle beklenen yaşam süresi 1,8 yıl azalarak ortalama 71,4 yıla düştü. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, hakkında bilgi sahibi olduğunu belirterek, "Kovid-19 salgını yalnızca iki yıl içinde, beklenen yaşam süresinde 10 yıllık bir ömrün sona erdiğini," ömrünün kullanıldığını belirtti. Ghebreyesus, nesilleri korumak amacıyla ülkelerin küresel bir bakış açısı üzerinde uzlaşmalarının sağlanmasını vurguladı.

DSÖ'nün "Dünya Sağlık İstatistikleri 2024" raporuna göre, COVİD-19 salgınından en çok etkilenen bölge Amerika kıtası ve Güneydoğu Asya oldu. Raporda, COVİD-19'un 2020 ve 2021 yıllarında Amerika kıtasında en sık rastlanan ölüm nedeninin olduğu belirtildi. Buna karşılık Batı Pasifik ülkelerinin salgınının ilk iki yılda virüsten asgari seviyede etkilendiği ifade edildi.

Beklenen yaşam süresi, bir kişinin ortalama ne kadar yaşadığını ortaya koyan istatistiki bir ölçüttür. COVİD-19 salgını, bu ölçütte önemli bir düşüşe yol açan dünya genelinde halk koşulları olumsuz bir durum.

Kaynak: sakaryasondakika.com