FAZIL KÜÇÜK KİMDİR?

Fazıl Küçük, 14 Mart 1906 tarihinde Lefkoşa'nın Ortaköy beldesinde doğdu. Türk siyasetçi, gazeteci ve köşe yazarı olarak tanınan Küçük, Kıbrıs Türkleri'nin önde gelen liderlerinden biridir. İlk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu.

Eğitim hayatının ardından tıp eğitimi almak üzere Fransa ve İsviçre'ye giden Küçük, Lozan Üniversitesi'nde tıp öğrenimini tamamladı. Lozan kliniklerinde ihtisas yaparak dahiliye uzmanı oldu. 1937 yılında Kıbrıs'a dönerek Lefkoşa'da serbest hekim olarak çalışmaya başladı.

Siyasi yaşamına üniversite öğrencisi olarak başlayan Küçük, Kıbrıs Türklerinin Birleşik Krallık'ın atadığı valiler tarafından yönetilmesine karşı çıkan bir duruş sergiledi. 1943 yılında Kıbrıs Adası Türk Azınlığı Kurumu'nu kurdu. Kıbrıs Türk Millî Birliği Partisi'ni kurarak Kıbrıs Türklerinin ekonomik, siyasal ve kültürel haklarını savundu.

1955 yılında Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık arasında yapılan üçlü konferansın ardından, Kıbrıs Türklerini temsil eden Fazıl Küçük, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı yardımcısı oldu. Ancak, 1963'te başlayan Kıbrıs'taki olaylar sonrasında Kıbrıs Türk Genel Komitesi'nin başkanı oldu ve 1967'ye kadar Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi'nin başkanlığını üstlendi.

Fazıl Küçük, 18 Şubat 1973'te Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinden ayrılarak yerini Rauf R. Denktaş'a bıraktı. Uzun yıllar süren siyasi kariyerinin ardından, 15 Ocak 1984 tarihinde Londra'da yaşamını yitirdi.

Editör: Haber Merkezi