SONER KİRAZ - YENİ SAKARYA GAZETESİ

HASTANEYE KALDIRILIP KAYBOLMUŞTU
Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin vurduğu Adıyaman’da Nuri ve Yasemin Rençber çiftinin 4 çocuğundan 1’i hayatını kaybederken, 3’ü enkazdan canlı olarak çıkarıldı. Çocuklardan yaralı olan 9 yaşındaki Fatma Zehra Rençber, vatandaşlar tarafından enkazdan çıkartıldıktan sonra hastaneye kaldırıldı. Yaralı olan eşini hastaneye götürdükten sonra tekrar enkaz yerine dönen Nuri Rençber, 16 yaşındaki çocuğu Efendi Rençber’in cansız bedenini çıkarttı. Ardından hastaneye kaldırılan kızı Fatma Zehra’yı bulmak için hastaneye giden baba Rençber, ancak kızını bulamadı. Hastanenin ne servisinde ne de morgunda kızını bulamayan çaresiz baba, depremin ikinci gününden beri çocuğunu arıyordu.

KİMSESİZLER MEZARLIĞINDA BULUNDU
Rençber ailesi enkazdan sağ çıkardıkları ancak akıbetini öğrenemedikleri kızlarını kimsesizler mezarlığında buldu. Rençber ailesi, kızları Fatma Zehra'yı ambulansla hastaneye sevk ettikten sonra, ondan bir daha haber alamadı. İhmaller zinciri nedeniyle kızlarını kaybettiklerini iddia eden Rençber ailesi “Her sorduğumuzda bizi farklı şehirlere yönlendirdiler. Ancak kızımın cenazesini Adıyaman'da bulduk" dedi.

"ŞEHİR ŞEHİR ARADIK"
Depremin ikinci günü Fatma Zehra'yı enkazdan sağ çıkardıklarını anlatan baba Rençber, enkazdan çıktığında kızının hayatta olduğunu söyledi. "Enkazdan çıkardıktan sonra ambulansla hastaneye yolladık. Bir daha da haber alamadık. Daha sonra birçok şehir ismi verildi bize. Bu şehirlerdeki tüm hastaneleri aradık, fakat kızımı yine bulamadık. Neredeyse tüm ülkede Fatma Zehra'yı aradık fakat hiçbir yerde bulamadık."

"SAVCILIK HABER VERDİ"
Baba Rençber “Son olarak kızımızı İzmir'de aramaya çalıştık. Biz İzmir'de arama yaparken Adıyaman'dan savcılık bize ulaştı. Fatma Zehra'nın Adıyaman'da kimsesizler mezarlığına gömüldüğünü söyledi” ifadelerini kullandı.

'KIZIMIN YARASI BİLE YOKTU'
Baba Nuri Rençber, kimsesizler mezarlığından kızını kendi elleriyle çıkardığını anlattı.Baba Rençber, "Kızım neden hayatını kaybetti. Kızımda hiçbir yara yoktu. Ancak daha sonra arayıp bize 'kızınızın cenazesi Adıyaman'da kimsesizler mezarlığında' denildi." ifadelelerini kullandı.

"HEPSİYLE HESAPLAŞACAĞIM
"
Baba Rençber, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz neden sürekli farklı şehirlere yönlendirildik. Eğer kızımın Adıyaman'da olduğunu bilseydim, kızımı vefat etmeden bulabilirdim. sağ sağlim teslim ettiğimiz kızımızı kaybedenlerle, bize Fatma Zehra'yı birçok şehirde arattıran herkesle hukuk karşısında hesaplaşacağım" dedi.