Kaya'nın açıklamaları şu şekilde:

Şiddet Olayları ve Tarım Yangınları

"Değerli Sakaryalılar, son günlerde ülkemizde yaşanan şiddet olaylarına dair Yeniden Refah Partisi Sakarya İl Teşkilatı olarak bir açıklama yapma ihtiyacı hissettik. Geçen hafta Diyarbakır ve Mardin illerimizde tarım arazilerinde çıkan yangın sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. 15 bin dönüm tarım alanının etkilendiği bu olaylar karşısında yetkilileri gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz."

Cinsel Taciz Olaylarına Kınama

"Kayseri'de yaşanan cinsel taciz olayını şiddetle kınıyoruz. Devletimiz tüm kurumlarıyla ayaktadır ve Türkiye bir hukuk devletidir. Hiç kimse hakkını kendi eliyle arayamaz, provokasyonlara zemin hazırlayamaz."

Suriye Sınırındaki Olaylar

"Bu olayları bahane ederek sınır bölgelerimizdeki Suriye topraklarında Ay yıldızlı bayrağımıza karşı yapılan iğrenç olayları da şiddetle kınıyoruz. Yetkilileri sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz. Asırlardır mazlum coğrafyaların sığınma yeri olan ülkemiz, son olarak Suriye'de yaşanan olaylardan dolayı mülteci akınına uğramıştır. Yıllardır kardeş Suriye halkına komşuluk vazifemizi yerine getirmeye çalışıyoruz, bir takım münferit olaylar dışında aramızda bir sorun yaşanmamıştır."

Uluslararası İlişkiler ve Mülteciler

"Özellikle son dönemde ülkemizin komşuları olan Yunanistan, Ermenistan, Mısır ve Suriye ile olan ilişkilerini düzeltme çabası bazı odakları rahatsız etmiştir. Kuşkusuz bunun yansımaları olacaktır. Ülkemizi askeri yönden yok edemeyen güçler, ekonomik ve kültürel yönden saldırılarına devam ederken ülkemizde misafir olarak bulunan Suriyeli ve diğer mültecileri de kışkırtmaktadırlar."

Sağduyu Çağrısı

"Buradan tüm kesimleri sağduyulu olmaya ve bu oyunlara gelmemeye davet ediyoruz. İktidarı da bir an önce bu olayların tekrar yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya ve ülkemizde misafir olan mültecilerin kendi ülkelerine onurlu bir şekilde dönmeleri için gerekli çalışmaları yapmaya davet ediyoruz."

Muhabir: Serkan Arutan