Sakarya Ticaret Borsası (STB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 24. yılında yaşanılan acıların unutulmadığını söyledi.

Başkan Genç yazılı açıklamasında, 17 Ağustos 1999 ve 6 Şubat depremlerinin, afetlerin etkilerini en aza indirecek koşulları oluşturmak ve bir an önce kalıcı tedbirler alınması konusunda harekete geçilmesi gerektiğini göstermiştir” dedi. 

Genç açıklamasının devamında “Deprem bir doğa olayıdır ve önlememiz mümkün değildir. Ancak, depremlerin afete dönüşmesini engellemek elimizdedir. Artık deprem olursa ‘ne yapalım’dan çok, ‘deprem olmadan ne yapmalıyız’ zihniyetiyle hareket etmeliyiz. Afet ve risk odaklı planlamalarla depremlere karşı hazırlıklı olmalıyız. Depremlerde en çok hasarın alüvyon zeminlerde oluşması, en yıkıcı etkilerin bu bölgelerde meydana gelmesi rastlantı değildir. Tarım potansiyeli yüksek toprakların yapılaşma açısından zayıf karakter gösterdiği yer seçimiyle depremin yıkıcı ilişkisini açık olarak ortaya koymaktadır. Yaşanan acı ve kayıplardan gerekli dersleri çıkarıp bundan sonraki süreçte önlemlerimizi almalıyız. Allah’tan milletimize bir daha böyle acılar yaşatmamasını diliyor, depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

HABER MERKEZİ