İMKON Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, 17 Ağustos depreminin yıldönümünde, yazılı açıklama yaptı. depreme dayanıklı yapı stokunun artırılması ve çok katlı bina sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

YORGUN BİNALAR 
Bayrak Sakarya’da 25-30 yıllık periyotlarla deprem meydana geldiğini hatırlatarak; “Buradan bakarsak depremin yaklaştığını söyleyebiliriz. Dikkat kesilmemiz gereken mesele İstanbul depreminin yakında olacağından ziyade, ne kadar hızlı depreme hazır hale geliriz olmalı. Topluma korku salmak kimseye yarar sağlamaz. 99 depremi sonrasında çok sağlam yapılar inşa edildi. Ancak deprem görmüş yorgun ve eski yapıların ayakta olduğu gerçeğini görmezden gelemeyiz.

HAZIRLI YAPMALIYIZ
Sakarya’da yüzlerce 4 veya 5 katlı deprem yorgunu binada binlerce insanımız yaşıyor. Devletin gayreti var dönüşüm için. Bina sahiplerinin de aynı oranda istekli olması şart. Sakarya özelinde ifade etmek isterim ki; Depremin tarihini tahmin etmek yerine insanlarımızı mağdur etmeden bu binalardan kurtulmalıyız. ‘Unutmadık, unutturmayacağız’ veya ‘Deprem değil çürük binalar öldürür’ söylemleriyle değil, icraat yaparak depreme hazırlık yapmalıyız. 

DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR
Ülkemizde 2000 öncesi binaların rastgele yapıldığını, herkesin kendi belirlediği standartlara göre imalatlar yaptığı gerçeğinden hareketle ciddi dönüşüme ihtiyaç var. Depremi iliklerine kadar yaşamış Sakarya’da deprem yönetmeliğine uygun 3 katlı binalar üretiyoruz. Kontrol edilen ve standardı yüksek binalar. Ancak depremi yaşamış çok katlı binalar yanı başımızda duruyor. Bu durumun düzeltilmesi lazım. Altını çizerek belirtmek isterim ki önemli olan depreme dayanıklı yapı stokumuzu artırmamızdır.” dedi.