Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) işbirliğiyle düzenlenen "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Medyanın Dili" başlıklı basın bilgilendirme toplantısı, Adapazarı Reisoğlu Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıya; Vali Yaşar Karadeniz, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, KEFEK Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan, CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza, Baro Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız, RTÜK Üst Kurul Üyesi Deniz Güçer, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever ve ilgili kurum müdürleri ile davetliler katıldı.

SELAMLAMA KONUŞMALARI YAPILDI

Program, selamlama konuşmaları ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Rektör Sarıbıyık, "Araştırma merkezlerimizden biri kadın ve aile üzerine çalışıyor. Bu konuları araştırıyor ve ortak akılla çözümler üretmeye çalışıyoruz. Üniversitemizdeki öğrencilerimize Baro Başkanı tarafından dersler verildi. Ümit ederim ki Sakarya'da başlattığımız bu çalışma ülkemize örnek olur," dedi.

"BAŞARDIK, BAŞARACAĞIZ"

Baro Başkanı Yıldız, "Kadına yönelik şiddeti azaltmak için başardığımız işleri tüm ülkeye göstermek istiyoruz. Sakarya'da işbirliği içinde güzel işler başardık. Medyanın dilini değiştirmezsek bu mücadele eksik kalır. Bundan sonra muhtar ve kaymakamlarımız da işin içinde olacak. Daha önce başardık, yine başaracağız çünkü biz Sakarya'yız," dedi.

TOPYEKÜN MÜCADELE

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, "Kadına yönelik şiddete karşı topyekün mücadele örneği Sakarya'da var. Burada ortak akıla çok önem veriliyor. Medya, kadına yönelik şiddet konusunda hassas, bunu biliyoruz. Bugünkü programa özellikle geldim. Her birinize teşekkür ediyorum," ifadelerini kullandı.

VERİMLİ BİR TOPLANTI

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, "Şiddetin özellikle kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunun ele alınmasından mutluyum. Bu toplantının çok verimli olacağını düşünüyorum. Medyamızın bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum. Programda emeği geçen herkese teşekkür ederim," dedi.

KATKI SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUZ

Vali Yaşar Karadeniz, "Tüm kurumların, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Eylem planlarının kağıtta kalmaması, zamanında gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Kadına yönelik şiddetle mücadelenin çok boyutu var. Basın mensuplarımızın bu konuda hangi dili kullanacağına yönelik sunum yapılacak. Hepinize şiddetsiz günler diler, katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim," ifadelerini kullandı.

"HASSASİYET BEKLİYORUZ"

KEFEK Başkanı Çiğdem Erdoğan, "KEFEK, 2009 yılında kuruldu. Özel başvurular alıyoruz ve önemli çalışmalar yaptık. Medya çok önemli bir unsur. Sakarya'da tüm unsurlarla bir araya gelip konuştuk. Maalesef Sakarya'da son zamanlarda kadın cinayetlerinde artış yaşanıyor. Basın mensuplarımızdan daha fazla hassasiyet bekliyoruz. Bunu Sakarya ve Sakaryalılar için istiyoruz. Kadına yönelik şiddette Sakarya örnek olacak," şeklinde konuştu.

RTÜK ÜYESİ SUNUM YAPTI

Konuşmaların ardından RTÜK Üst Kurul Üyesi Deniz Güçer, "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Medyanın Dili" konulu sunum yaptı.

Kaynak: HABER MERKEZİ